Domácí

Aktivisté zablokovali na pražské magistrále i sanitku. Pacientovi šlo o minuty

V pátek ráno aktivisté Extinction Rebellion zablokovali dopravu na pražské magistrále. Demonstranti na vozovce leželi jako mrtvoly. Na pár desítek minut tak zastavili dopravu. Projet nemohla ani sanitka, ve které byl pacient, jemuž šlo o minuty.

Ranní dopravní špičku v centru Prahy si aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion vybrali pro završení kampaně 3 °C pro Ukrajinu. Tentokrát se demonstranti rozhodli předstírat mrtvoly a zablokovali tak jižní směr magistrály. Zkomplikovali tak život nejednomu řidiči.

"My vyděláváme, my jsme dopravci. Myslíš, že já jsem na tohle zvědavý? Já mám čekačku sedm korun na minutu, vole. Jděte do p**i. Jak, omlouvám se, co je tohle za demonstraci? Tak se jdi vykoupat do Vltavy. Ho**do," reagoval na protest rozzuřený řidič.

Související obsah

Ležící nereagovali na výzvy policistů ani ve chvíli, kdy se asi po deseti minutách protestu objevila houkající sanitka. I přes naléhání okolí, aby alespoň záchranku nechali projet, se nikdo z ležících nezvedl. Policie "falešné mrtvoly" musela odtáhnout na kraj silnice, aby kvůli nim opravdu někdo nezemřel.

"Záchranáři jeli s pacientem do nemocnice, jednalo se o muže, který měl poruchu srdečního rytmu a bylo opravdu třeba ho dostat rychle do nemocnice. Naštěstí policisté rychle zasáhli a demonstranty ze silnice odklidili," sdělila Jana Poštová, mluvčí záchranné služby.

Související obsah

Další z účastníků beze slova drželi transparent "Urychlete zelenou transformaci Evropy!" a mezitím, co je jejich fotograf fotil, krizovou situaci ignorovali.  

"V průběhu kampaně aktivisté osmkrát zastavili dopravu na různých místech v centru Prahy. Blokády trvaly od několika minut do půl hodiny. Kontroverzní formu protestu zvolili dle svých slov proto, že konvenční demonstrace nezískávají dostatečnou pozornost médií ani veřejnosti a politici je – jak řekl jeden z protestujících Arne Springorum – prostě ignorují," vysvětlila organizace Extinction Rebellion ve své zprávě.

Na záběrech, které aktivisté zveřejnili, je na začátku vidět jedna z organizátorek, jak kamsi volá a protest nahlašuje s tím, aby dispečink právě záchranky z míst, které budou blokovat, odklonil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz