Domácí

Česko a další státy bojují s přívalem uprchlíků. Společně požádají EU o pomoc

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš Zdroj: TN LIVE

Devět uprchlickou krizí nejvíce zasažených států se dohodlo na požadavku, který by jim měl pomoci s přijímáním prchajících Ukrajinců. Země se na tom shodly při jednání, které svolal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Česko společně s dalšími osmi státy požádá v dopisu Evropskou unii o pomoc s uprchlickou krizí. Země totiž patří k těm vůbec nejvytíženějším, co se přílivu Ukrajinců týče. Na požadavku se shodlo všech devět ministrů při on-line jednání, které svolal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

"Společně s kolegy z dalších osmi států oceňujeme dosavadní kroky Evropské komise, ale současně se shodujeme na potřebě ještě větší úpravy pravidel směrem k flexibilnějšímu využití evropských prostředků. Aktuální krize dopadá i na příjemce realizující projekty v současném období a část z nich se dostává do obtíží s jejich dokončením. Chystáme společný dopis, kde Evropské komisi navrhneme konkrétní řešení," uvedl Bartoš.

Související obsah

Země V4, tři pobaltské země, Rumunsko a Bulharsko vyzvou Evropskou komisi, aby prodloužila čas na dokončení projektů a aby se prostředky fondů EU dávaly tam, kde je to nyní nejvíce potřeba.

Státy se také shodly na požadavku na urychlené schválení programů v novém programovém období 2021–2027, aby bylo možné co nejdřív začít proplácet projekty, které pomohou uprchlíkům v zemích východní a střední Evropy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz