Domácí

Pražský hrad měl skartovat další tajné dokumenty. Hrozí mu statisícové pokuty

Kancelář prezidenta Zemana čelí podezření, že předčasně skartovala další dokumenty, upozornil na to Radiožurnál. Skartacemi v prezidentské kanceláři se už zabývá Národní bezpečnostní úřad, Hrad pochybení vyvrací a chce se bránit.

Na Pražském hradě měli zničit dalších 32 utajovaných dokumentů, týkajících se například citlivých informací o aktivitách Ruska u hranic s Ukrajinou ještě před začátkem války, důvěrných informací týkajících se NATO nebo situace v Iráku.

"Byly z dílny ministerstva zahraničí, ministerstva obrany a všech tří tajných služeb. Byly to dokumenty ve stupni důvěrné a tajné," uvedla investigativní novinářka Radiožurnálu Markéta Chaloupská.

Dokumenty přitom mohly být podle protokolů kanceláře prezidenta skartovány nejdříve v roce 2023 a některé dokonce o další dva roky později.

Související obsah

"Podle archivního zákona skartační řízení vůbec nemělo proběhnout," řekl Tomáš Bezouška z Institutu pro správu dokumentů.

"K tomu došlo v rámci skartací, a to pověřenými osobami a na certifikovaných zařízeních, pouze u těch utajovaných dokumentů, u nichž to platné předpisy umožňují. Zbytek uvedených spisů je uschován v trezorech Pražského hradu a bude standardně zničen po uplynutí příslušné lhůty," vyvrací obvinění tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

"Pokud Hrad vydal prohlášení, které je pravdivé, tak se sám podle expertů přiznal k tomu, že porušuje zákon," namítla Chaloupská.

Související obsah

"Po rozhodnutí o zničení těch dokumentů by mělo dojít k jejich zničení víceméně bezprostředně. Nějaké ukládání po další dobu do trezoru je postup, který zákon vůbec nezná," dodal Bezouška.

Na Hrad už si posvítil i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). "Všechna zjištění jsou již řešena ve správním řízení, respektive byla předána správním orgánem NBÚ k posouzení Ministerstvu vnitra ČR," potvrdil bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec.

Podle únorové kontroly ministerstva vnitra kancelář prezidenta nedodržovala skartační lhůty a dokumenty chybně označovala. Hrad by za pochybení při nakládání s dokumenty mohl dostat až statisícové pokuty.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz