Zahraničí

Putinův hněv dopadl na špiony. Generál z FSB měl skončit ve vězení

Putinův hněv dopadl na špiony. Generál z FSB měl skončit ve vězení
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský generál Sergej Beseda, vedoucí Páté správy Federální služby bezpečnosti (FSB), který měl před válkou na starosti zpravodajskou činnost právě směrem k Ukrajině, měl podle analytika Andreje Soldatova skončit v nechvalně proslulé věznici Lefortovo. A to kvůli tomu, že zpravodajci naprosto podcenili situaci na Ukrajině a odhodlání místních se invazi bránit.

Už začátkem března se objevily zprávy, že generál Sergej Beseda skončil společně s některými dalšími zpravodajskými důstojníky v domácím vězení. Přední odborník na ruské tajné služby Andrej Soldatov v pátek uvedl, že byl Beseda převezen do vězení.

"Podle našich zdrojů byl převezen do věznice Lefortovo. Jeho případ je vyšetřován Vojenským odborem Vyšetřovacího výboru (GVSU SK)," napsal Soldatov na twitteru.

Podle webu Business Insider patřily mezi Besedovu náplň práce sběr informací a politická subverze v zemích bývalého Sovětského svazu, například právě na Ukrajině.

​Vývoj války na Ukrajině je považován za obrovské selhání ruských zpravodajských služeb. Ty měly ruské velení přesvědčovat o tom, že ukrajinská vláda nemá podporu obyvatelstva, v případě invaze se velká část obyvatel postaví na stranu ruské armády a válka tak bude krátká. Ale stal se pravý opak.

Související obsah

Věznice na okraji Moskvy, ve které měl Beseda skončit, je nechvalně proslulá coby žalář, kde sovětská zpravodajská služba KGB držela politické vězně. Tajná služba FSB je přímou nástupkyní KGB.

Beseda se narodil v roce 1954. Vedoucí pozice v rámci FSB začal zastávat v roce 2003, kdy se stal zástupcem vedoucího oddělení. V roce 2009 byl povýšen do hodnosti generálplukovníka. Když probíhaly v únoru 2014 v Kyjevě protesty proti tehdejšímu prezidentovi Janukovyčovi, byl Beseda v zemi, oficiálně, aby prověřil, zda je ruská ambasáda dostatečně chráněná. Měl žádat o schůzku s Janukovyčem, který jej ale měl odmítnout. Ukrajinci pak chtěli prošetřovat, zda nebyl nějak zapojen do zabíjení civilistů při protestech. V létě 2014 se ocitl mezi osobami, na které EU uvalila sankce.

Hackerům z Anonymous se podařilo prolomit kamerový systém ze sídla prezidenta Putina:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz