Zahraničí

Překvapení pro knihovníky. Někdo po 22 letech vrátil zmizelé Darwinovy zápisníky

Dva cenné zápisníky, které patřily britskému přírodovědci Charlesi Darwinovi, někdo anonymně vrátil do knihovny Cambridgeské univerzity. Zápisníky se ztratily už před 22 lety. Univerzita o tom informovala na svých webových stránkách.

Zápisníky zabalené v igelitové fólii někdo vrátil 9. března v dárkové tašce se vzkazem "Veselé Velikonoce, knihovníku". Taška se vzácnými archiváliemi v mnohamilionové hodnotě se objevila v knihovně, píše Cambridgeská univerzita na svém webu. Deníky se vrátily na své místo 15 měsíců poté, co média poprvé upozornila na to, že jsou pohřešovány.

Podle knihovníků jsou zápisníky v dobrém stavu a osoba, která je měla u sebe, je zřejmě dobře opečovávala. Součástí deníků je i nákres slavného Darwinova evolučního stromu. Univerzitní knihovníci se mnoho let domnívali, že sešity byly ztraceny ve skladištích či sbírkách.

Až v roce 2020 při rozsáhlé kontrole celého Darwinova archivu zjistili, že zápisníky zřejmě někdo ukradl už v roce 2000, kdy je z trezoru vyndali kvůli fotografování. V lednu 2001 zjistili, že malou krabici se zápisníky někdo nevrátil na své místo.

Související obsah

​"Budova se od doby, kdy byly zápisníky poprvé nahlášeny jako nezvěstné, výrazně proměnila. V posledních 20 letech byly dokončeny vysoce bezpečnostní trezory, specializované čítárny a řada dalších bezpečnostních opatření," uvedl knihovnice Jessica Gardnerová, která hledání archiválií vedla.

Darwin načrtl své představy o evolučním stromě v roce 1837 po cestě kolem světa, více než dvě desetiletí předtím, než publikoval plně vyvinutější strom života ve své knize "O původu druhů", uvedla knihovna. Zápisníky jsou známé jako "Zápisníky transmutace", protože Darwin v nich poprvé teoretizoval, jak by se druhy mohly "transmutovat" z předků do pozdějších forem.

Policie nyní pátrá po tom, kdo zápisníky do knihovny přinesl. Analyzuje záznamy bezpečnostních kamer a vyzvala veřejnost, aby se na ni obrátila, pokud o zmizení a vrácení deníků má jakékoli informace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz