Zahraničí

Obvinili ho neprávem? Vydavatelství se omluvilo za knihu o zrádci Anny Frankové

Obvinili ho neprávem? Vydavatelství se omluvilo za knihu o zrádci Anny Frankové
Zdroj: TV Nova

Nizozemské nakladatelství Ambo Anthos pozastavilo až do odvolání tisk kopií sporné knihy o životě Anny Frankové. Vydavatel se omluvil, že dílo Rosemary Sullivanové nepodrobil důkladnější kritice. Spisovatelka ve své knize označila židovského podnikatele Arnolda van den Bergha za zrádce, který měl rodinu Anny Frankové ke konci druhé světové války nahlásit gestapu. Opírala se o závěry vyšetřovatelů, ty ale odborníci zpochybnili.

Kniha Zrada Anny Frankové (The Betrayal of Anne Frank) od kanadské autorky Rosemary Sullivanové po svém vydání v druhé polovině ledna získala celosvětovou pozornost médií. Ve Spojených státech ji uvedlo na trh nakladatelství HarperCollins a reklamu jí zajistilo i vysílání v CBS Network večer předtím. Spisovatelka totiž v knize označila "zrádce", který měl nacistům odhalit úkryt Anny Frankové.

Rodinu židovské dívky, která se skrývala v Amsterodamu a sepsala deník o životě Židů v době nacismu, měl podle Sullivanové nahlásit gestapu v roce 1944 podnikatel a notář Arnold van den Bergh. Ve svých tvrzeních se autorka knihy opírala o zjištění týmu vyšetřovatelů v čele s bývalým detektivem FBI. Jenže jejich závěry zpochybnila nejen vnučka obviněného muže, ale také řada odborníků. Amsterodamské nakladatelství Ambo Anthos, které nizozemský překlad knihy vydalo, nakonec z tohoto důvodu přestalo kopie knihy tisknout, informoval deník The New York Times.

Vydavatelství nyní hledá u odborníků odpovědi na všechny otázky, které se v souvislosti s knihou objevily. Ředitelka Ambo Anthos Tanja Hendriksová už se omluvila, že nakladatelství mělo zaujmout kritičtější postoj. "Upřímně se omlouváme všem, kteří by se mohli cítit knihou dotčeni," objevilo se v prohlášení.

Související obsah

​Tým odborníků, který "usvědčil" židovského podnikatele ze zrady, zahrnoval bývalého agenta FBI Vincenta Pankokeho a dále 20 historiků, kriminalistů a expertů na data. Badatelé obvinili židovského notáře van den Bergha ze zrady mimo jiné na základě anonymního dopisu, který obdržel Annin otec Otto Frank po svém návratu do Amsterodamu na konci války.

Notář, který byl členem židovské rady, měl prozradit místo úkrytu Frankových a dalších židovských rodin, aby si zachránil vlastní život. Van den Berghova vnučka ale tyto závěry zpochybnila. Upozornila, že její dědeček se v roce 1944 i s manželkou a třemi dcerami skrýval, a ačkoliv byli od sebe odloučeni, nikdo z nich nebyl v nebezpečí. Van den Bergh tak podle ní neměl žádný důvod prozradit polohu rodiny.​

Úkryt Anny a její rodiny nacisté odhalili 4. srpna 1944. V tajném přístavku u kanálu v Amsterodamu se příbuzní schovávali téměř dva roky. Během této doby si Anna pečlivě vedla deník, který je dodnes nejznámějším svědectvím o životě Židů za druhé světové války. Kniha byla přeložena do desítek jazyků a vyšla zhruba ve 30 milionech výtisků. Anna zemřela v roce 1945 ve svých 15 letech v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který o měsíc později osvobodila britská armáda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz