Zahraničí

Pomoc Západu je znát. Ruský postup Ukrajinou brzdí moderní zbraně

Bránit se ruské invazi pomáhají Ukrajině čím dál víc i zbraně ze Západu. Právě díky nim se podařilo některé části země osvobodit. Tento týden získali ukrajinští vojáci například speciální obrněná vozidla z Austrálie nebo nadzvukové protiletadlové střely z Velké Británie.

Střely z protiletadlového systému Starstreak létají třikrát rychleji, než je rychlost zvuku, obrana prakticky neexistuje. Britové dodali Ukrajině 900 těchto nadzvukových střel.

Další drtivou silou mají být po zuby vyzbrojená obrněná vozidla z Austrálie. Proti nim vypadají tradiční americké Humvee jako dětské hračky. První z nich dostala ukrajinská armáda tento týden.

Velmi úspěšné jsou v bojích americké protitankové střely Javelin, Stinger nebo britský NLAW. Od začátku války jich Ukrajinci dostali už desítky tisíc a díky jejich přesnému zaměřování a útokům z vrchu se z ruských tanků stávají jen hromádky železného šrotu. Rusové žádné takové střely nemají.

Související obsah

Kapitola sama o sobě jsou pak bezpilotní drony Bayraktar. Už v prvních dnech války zatápěly ruským invazním jednotkám a ničily jejich konvoje.

"Můžeme krásně vidět, jak pod křídlem jsou podvěšeny čtyři malé protizemní kusy munice, a tato munice je velmi ideální pro ničení menších pozemních bodových cílů," řekl šéfredaktor časopisu ATM Michal Zdobinský.

Slovensko darovalo Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300. Původně ruský systém složený z odpalovacích zařízení a radarů tak teď bude likvidovat ruské letectvo. Česko poslalo tanky z 80. let.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz