Zahraničí

V Buči objevili další masový hrob. Je v něm nejméně 67 těl civilistů

V masovém hrobě v Buči objevili Ukrajinci nejméně 67 těl zavražděných civilistů. Na místě teď pracují forenzní technici, kteří se těla snaží identifikovat a určit příčinu smrti. To by mělo definitivně objasnit, jestli Rusové na Ukrajině opravdu páchají válečné zločiny, jejichž potrestání žádá západní svět.

Jedno vedle druhého. Za deště na blátivé zemi končí v pytlech těla mrtvých civilistů. Muži a ženy skončili po ruské okupaci Buči v masovém hrobě.

"Bylo tam asi 67 těl. Lidé leželi na ulici, trhali je psi. Krematoria neměla elektřinu, nefungovaly mrazáky. Ale něco se s nimi udělat muselo," popsal kněz Andrij Halavin.

Na tradiční pohřbívání nebyl čas, se zesnulými se nerozloučili ani jejich příbuzní. "Hledal jsem bratra od 26. března. Poznal jsem ho, když těla vyndávali. Zabili ho bezdůvodně, prostě jenom šel po ulici," řekl Vova, bratr zesnulého.

"Už jsme dostali ven 18 těl. Šestnáct z nich mělo střelné rány, další byla zraněná jak od střel, tak šrapnelem. Dvě z obětí byly ženy, zbytek muži. Co to znamená? Znamená to, že ruští vojáci zavraždili civilisty, zastřelili je," uvedla ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová.

Související obsah

V obci Makariv u Kyjeva našly úřady 132 těl, dalších minimálně pět desítek civilistů zemřelo v pátek při útoku na nádraží v Kramatorsku. "To je jejich strategie. Zabíjejí civilisty, aby je zastrašili. Nenechají je, ani jejich rodiny se evakuovat. Chtějí vyvolat paniku, aby se ukrajinská města vzdala," vysvětlila Venediktová.

Moskva ale obvinění ze zabíjení obyčejných lidí popírá a vinu svaluje na samotné Ukrajince. "Hrozba, že bude kyjevský režim i nadále páchat operace pod falešnou vlajkou a útočit na civilní cíle, zůstává vysoká," reagoval mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Na veřejnosti se čím dál tím častěji objevují také svědectví o znásilňování ukrajinských žen i dětí ruskými vojáky. V Buči mělo 14letou dívku znásilnit pět mužů. Otěhotněla. Podobných případů mohou být tisíce. I proto je právě teď jedním z nejžádanějších léků na Ukrajině pilulka po pohlavním styku, která zabrání otěhotnění znásilněných žen.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz