Zahraničí

Zelenského navštívily špičky EU. Podívaly se i do nedaleké Buči

Do Kyjeva na jednání s ukrajinským prezidentem dorazila evropská delegace v čele s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Přidali se k ní i slovenský premiér Eduard Heger či šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Při návštěvě se byli podívat i do nedaleké Buči.

Na Ukrajinu dorazili vrcholní zástupci Evropské unie. Po návštěvě premiérů Česka, Polska a Slovinska se do Kyjeva vydala i předsedkyně Evropské komise. Doprovází ji i slovenský premiér, šéf evropské diplomacie a několik europoslanců.

"Jsme připraveni diskutovat o našich návrzích na pomoc Ukrajině," oznámil na twitteru slovenský premiér Heger. Chce nabídnout například pomoc při přepravování obilí, jako je pšenice. 

"S Ursulou von der Leyenovou už jsem přicestoval na Ukrajinu," uvedl slovenský premiér v pátek ráno na facebooku. "Přicházím s konkrétním návrhem pomoci pro Ukrajinu," dodal.

Související obsah

Na Ukrajinu vyrazil vlak z polského Přemyšlu v noci ze čtvrtka na pátek. "Těšíme se do Kyjeva," napsala na twitteru von der Leyenová v pátek ráno.

V ukrajinském hlavním městě politici jednají s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským i premiérem Denysem Šmyhalem.

Evropské špičky také navštívily ukrajinské město Buča. Pohled na zdevastované město otřásl i slovenským premiérem. "Zdevastované město a desítky mrtvých civilistů, kteří byli brutálně zavražděni. Viděl jsem i masové hroby a vůbec nebudu přehánět, když řeknu, že mnou tento pohled hluboce otřásl. Za všechny oběti jsme společně s Ursulou von der Leyenovou zapálili svíčku Sedmileté Panny Marie," napsal na facebooku Heger.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz