Domácí

V Česku by mohla vzniknout základna vojsk NATO. Byli byste pro? ANKETA

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) řekla Deníku N, že chce otevřít téma americké základny v Česku. O jejím umístění na území Česka se má v plánu bavit s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem na návštěvě USA. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli nastínil, že by případná základna mohla být spíše ve východní části republiky. Byli byste pro? Hlasujte v anketě.

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v pořadu Partie televize CNN Prima News mluvil o umístění základny NATO na českém území.

"Střední a středovýchodní část republiky by si něco takového zasloužila. Řekněme Přerov a Mošnov, to jsou lokality, které by si něco takového zasloužily. Ale předbíháme, vůbec jsme se o tom ještě nezačali bavit," řekl Jurečka v pořadu. Dalším velmi pravděpodobným útočištěm by mohla být také Čáslav.

Související obsah

"Většinou to bývá tak, že ten hostitelský stát na svém území vytipuje několik lokalit a potom tu základnu po dohodě s Američany vybuduje většinově na svoje vlastní náklady," uvedl vojenský expert Jiří Vojáček.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) taková diskuze zabere delší čas. "Debaty o něčem takovém, jako je základna, vyžadují celou řadu kroků před tím, není to jen rozhodnutí vlády, musely by to schválit obě komory parlamentu. Ale musíme hledat všechny cesty, jak zajistit bezpečnost našich občanů," řekl v Televizních novinách TV Nova premiér.

"V každém případě by to znamenalo mnohem vyšší bezpečnostní garance, než máme v současné době, byť Česká republika je uprostřed aliance a už samo o sobě toto vytváří příznivé podmínky z hlediska bezpečnosti," vysvětlil bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý.

Související obsah

Vybudování americké základny v České republice by podle odborníků znamenalo nejen zvýšení bezpečnosti našeho státu, ale také významný ekonomický přínos.

"V místech, kde Američané stavěli své základny tak rostla poptávka a ekonomická situace se zlepšovala nejenom v nejbližším okolí, ale i v širším okolí této základny, je potřeba vybudovat infrastrukturu a ta poptávka ze strany amerických vojáků také něco znamená," upozornil ekonom David Marek.

Příprava dočasné vojenské základny by trvala jen několik měsíců, výstavba stálé strategické základny by zabrala i několik let. "Vybudování úplně nové základny na zelené louce by vyšlo stoprocentně minimálně na jednotky miliard korun, nicméně v České republice, což je tradičně vojenská země už od dob Rakouska-Uherska, předpokládám, že by se jednalo o reaktivaci některé ze starších základen," dodal Vojáček.

​Čeští vojáci posílili východní křídlo NATO na Slovensku (03/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz