Zahraničí

Rusové mi u Smolensku zabili bratra, tvrdí Kaczyński. Má prý důkazy

Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński má podle svých slov důkazy o tom, že za havárii letadla ve Smolensku v roce 2010 mohlo Rusko. Tehdy při ní zemřel jeho bratr Lech, bývalý polský prezident, a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Polsko si v neděli připomnělo 12. výročí této tragédie. Důkazy prý Kaczyński předloží v dalších dnech.

Při letecké havárii u ruského Smolensku 10. dubna 2010 zemřel polský prezident Lech Kaczyński s manželkou a nejvyšší představitelé polské armády, včetně náčelníka generálního štábu.

Oficiální příčinou havárie bylo podle vyšetřovatelů špatné počasí, popřípadě chyba pilota. Podle bratra zemřelého prezidenta ale za vším stojí Rusové. Důkazy prý sbíral roky a teď je připravený ukázat je světu.

"Dnes víme, co se stalo. Máme odpověď na všechny otázky a je ověřená mnoha zdroji i mimo Polsko. Je to změna, o které jsem vám chtěl dnes říct, tedy v den 12. výročí havárie, v den 12. výročí zločinu, pokusu o atentát," citoval polského vicepremiéra portál TVN24.

Související obsah

O zapojení Ruska do havárie se mluvilo už před lety. Sám Kaczyński ale řekl, že mít důkaz a mít pocit jsou dvě rozdílné věci. Důkazy chce předložit v následujících týdnech. Jediná otázka, na kterou prý ale nedokážou odpovědět, je, proč měl umřít zrovna polský prezident.

Po celém Polsku se v neděli konaly vzpomínkové akce. Prezident Andrzej Duda tradičně položil květiny k památníku obětí havárie ve Varšavě. Kaczyński při té příležitostí vyzval nejen Polsko, ale i celou Evropu k mobilizaci na obranu Ukrajiny.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz