Ekonomika

Prudké zdražování v Česku pokračuje, inflace roste nejrychleji za 25 let

Inflace v Česku roste nejrychleji za posledních téměř 25 let. Nahoru ji ženou drahé energie, pohonné hmoty, ale i potraviny. Podle statistiků v březnu meziročně stoupla na 12,7 procenta z únorových 11 procent. Důvodem jsou hlavně válka na Ukrajině a sankce proti Rusku. V únoru mělo Česko třetí nejvyšší inflaci v EU. Březnová čísla zatím nejsou, ale podle ekonomů se zdražování, které bude ještě dál pokračovat, odrazí na životní úrovni každého z nás.

Černé scénáře se naplnily a inflace se kvůli válce na Ukrajině vyvíjí ještě hůř, než se čekalo.

"Ještě poměrně nedávno, když se řeklo. že inflace by mohla být 10 procent, tak se mnozí chytali za hlavu, jaký je to děs. A nyní vyhlížíme inflaci v úrovni 16 až 20 procent," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

"Je třeba upozornit, že většině českých domácností se zvyšuje cena za ty základní, nezbytné komodity, které potřebuje každý, to znamená potraviny, energie, pohonné hmoty a bydlení," doplnil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

Nejvíc meziročně vzrostly ceny pohonných hmot, a sice o více než 50 procent. Zatímco loni v březnu se průměrná cena paliv pohybovala okolo 29,60 korun za litr, letos v březnu byla o víc než 16 korun vyšší. Zdražují ale také elektřina a plyn, a to se promítá všude. A tak rostou třeba i ceny běžných potravin, jako jsou máslo, mléko, brambory nebo mouka.

"Standardně jsme třeba před rokem nakupovali mouku třeba za 6,80 korun. A teď v průběhu války, a když už se ví, že Ukrajina asi nezaseje a nedodá pšenici, tak nakupujeme kilo mouky za 14 korun," prozradil majitel pekárny Richard Kabát.

Zdražení pšenice se tak promítne zejména na růstu cen pečiva. "U chleba jsme třeba aktuálně zdražili ze 46 korun na 54 korun," dodal Kabát.

Související obsah

Průměrná cena za kilo konzumního kmínového chleba v Česku byla ještě loni říjnu 29,60 korun, teď stojí téměř 35 korun. Stejné je to i s máslem. Jeho průměrná cena za půl roku vzrostla ze 37,60 na 44,70 korun.

"To už je skutečně věc, kdy se ten ekonomický problém stává také problémem sociálním, protože potraviny jsou klíčovou položkou výdajů i velice chudých domácností, domácností důchodců, matek samoživitelek," pokračoval Kovanda.

Vývoj inflace bude podle odborníků záviset na vývoji války na Ukrajině. Pokud by došlo k přerušení dodávek ruského plynu do Evropské unie, můžeme očekávat inflaci i 20 procent. Vysoká inflace mezitím znehodnocuje úspory lidí v bankách.

Související obsah

"Pokud ta inflace bude 20 procent, což je nyní pravděpodobné, tak z těch 100 tisíc se vám to za ten rok zcvrkne na 80 tisíc, to znamená, vy neutratíte ani haléř, ale máte o 20 tisíc korun méně," vysvětlil Kovanda.

Účinnou ochranou proti inflaci podle odborníků může být investice do zlata, stříbra nebo do nemovitostních fondů.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz