Česká Evropa

Ministry zahraničí rozdělily sankce proti Rusku. Česko chce ty nejtvrdší

Ministři zahraničních věcí členských států Evropské unie se shodli na tom, že je potřeba na Ukrajinu poslat další zbraně. V čem se ale neshodli, byla otázka dalších sankcí proti Rusku. Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti) byla Česká republika mezi těmi státy, které chtěly nejtvrdší možnou cestu.

Zákaz dovozu všech fosilních paliv z Ruska. To je téma, které podle očekávání rozdělilo ministry zahraničí členských států Evropské unie.

"Česká republika prosazuje ty nejtvrdší možné sankce, které může proti Rusku uplatnit," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Jenže o poznání míň radikální je například Německo, Rakousko nebo Maďarsko.

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella má sedmadvacítka v záloze další sankce, které by mohla proti Rusku uplatnit. "Další sankce jsou na stole. Diskuse o Ukrajině jsou momentálně hlavně o tom, jak efektivní jsou ty stávající sankce," prohlásil.

Související obsah

Konkrétní obrysy toho, jak by mohl další balíček sankcí vypadat, prý ale ministři na stůl nedostali. "Nemají ještě v tuto chvíli specifický charakter. Však si jen uvědomme, že my jsme dnes politicky podpořili to, co bylo rozhodnuto v minulém týdnu, to znamená pátý sankční balík," sdělil slovenský ministr zahraničních věcí Ivan Korčok.

Na pátém balíčku sankcí se představitelé členských států shodli v pátek. Po přitvrzení volá například i Evropský parlament.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz