Domácí

Začalo první kolo přijímaček na střední. Zúčastní se ho přes tisíc Ukrajinců

Asi na tisícovce středních škol ráno začalo první kolo přijímacích zkoušek. Účastní se ho téměř 80 tisíc žáků a mezi nimi bude také více než tisíc dětí z Ukrajiny. Většina uchazečů bude podle Cermatu, který zkoušky organizuje, dělat zkoušky na dvě školy.

Jde pro ně o první důležitý životní krok. Přijímací zkoušky na střední školy pro letošní deváťáky v úterý začaly.

"Jsem nervózní, nevím, snad to nějak dopadne," řekl Miroslav Jeroš, který se hlásí na Manažerskou akademii v Jihlavě. "Na první kolo máme nějakých 50 uchazečů," uvedl tamní ředitel Roman Vítů.

Na technické škole v Olomouci dělali v úterý zkoušky hlavně budoucí mechanizátoři a elektrotechnici. "Jak do tříletých tak do maturitních oborů se hlásí 340 žáků," ředitel školy Petr Konečný.

"Jednotnou přijímací zkoušku dnes bude na tisíci škol konat 79 tisíc žáků, zhruba 1 200 z nich tvoří ukrajinští uprchlíci," informoval mluvčí společnosti Cermat Marek Lehečka. Na jihlavském gymnáziu se přijímacích zkoušek účastní osm studentů z Ukrajiny.

Související obsah

Mezi nimi jsou i kamarádky Daryna a Mária. Před válkou s maminkami utekly ze západoukrajinského Mukačeva. "Z matematiky mám strach," prozradila Daryna.

Česky za dva týdny u nás už sice pomalu začínají mluvit, u zkoušek češtinu ale na rozdíl od českých žáků mít nebudou. "Češtinu mají ukrajinští studenti nahrazenou pohovorem, který bude za 14 dní. A pak je tam ještě hodnocení ze základní školy, které bude započteno," vysvětlil ředitel gymnázia Pavel Suk. "Řešíme jestli je dokážeme za čtyři roky připravit k maturitní zkoušce z českého jazyka," dodal.

Související obsah

Pro české uchazeče jsou letošní přijímací zkoušky, stejně jako bude i samotné studium na středních školách, podle odborníků těžší, a to kvůli časté distanční výuce během koronavirové epidemie. "Věřím, že někteří mohou mít větší problémy než jejich předchůdci," poznamenal ředitel Suk.

Přijímací zkoušky na druhou vybranou školu budou probíhat ve středu. Náhradní termíny pro ty, kteří se v úterý a ve středu nemohli zúčastnit, jsou plánované na 10. a 11. května.

V Televizních novinách se k tématu vyjádřil ministr školství Petr Gazdík: 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz