Domácí

Ukrajinské děti se učí česky. Pomáhají jim studenti bohemistiky z Užhorodu

Projekt, který má pomoci ukrajinským dětem začlenit se do českých škol, se od pondělí rozjíždí na Vysočině. Učit děti uprchlíků tam nově pomáhá několik studentů bohemistiky z ukrajinské univerzity, kteří umějí jak ukrajinsky, tak česky.

Ve škole začínají češtinou. Dvě studentky třetího ročníku bohemistiky z užhorodské univerzity pomáhají učit osm ukrajinských dětí na jedné z jihlavských základních škol. 

"Začali jsme studovat písmena a abecedu," uvedla ukrajinská studentka bohemistiky Karina Karpová. "Umíme ukrajinsky i česky, bude to pro ně lehčí, když budeme tady," dodala.

"Pomáhají nám v začleňování dětí do běžných tříd," uvedl vedoucí projektu Radim Fiedler. U některých z ukrajinských dětí už jsou po pár hodinách vidět výsledky. "Já mám rád Česko," řekla například Valeria. 

Související obsah

"Určitě vnímám slečny jako pomoc, protože když už se s dětmi nezvládnu domluvit, tak mi to ukrajinsky přeloží," prohlásila učitelka jihlavské ZŠ Evžena Rošického. 

Pomoc ukrajinským dětem berou studentky bohemistiky jako poslání. Ani doma v západoukrajinském Užhorodu se prý už necítily bezpečně. "Trochu se bojíme, nevíme, jak dlouho bude klid," sdělila studentka Karina.

V Jihlavě budou pomáhat nejméně měsíc, pak se uvidí podle aktuální situace. Celkem na Vysočinu přijelo 6 studentů z užhorodské univerzity, kromě Jihlavy pomáhají také ve Světlé nad Sázavou nebo Chotěboři.

Související obsah

Na Teplicku ukrajinským dětem proplatí obědy

Učitelé ze základní školy v Košťanech u Teplic se rozhodli zaplatit ukrajinským školákům obědy do konce školního roku. Do školy chodí 260 dětí, z toho 14 ukrajinských.

Ukrajinští žáci mají na škole výuku češtiny samostatně a ve vedlejší třídě už spolu s ostatními českými žáky mají třeba hodiny matematiky a ostatních předmětů.

"Začínáme slovíčky o jídle, zvířátkách, školních pomůckách a velmi se snaží, jsou opravdu šikovní," uvedla asistentka pedagoga Jitka Macková.

Související obsah

"V současné době jich je 14," vysvětlil ředitel školy Milan Sanitrik. "Třináct jsme přijali teď po ukrajinské krizi a jednoho žáka už tady máme druhým rokem," dodal. Už delší dobu je v Česku Vasil. Ukrajinským dětem, které sem utekly před válkou, pomáhá hlavně s překladem. 

Ředitel školy se také rozhodl zaplatit obědy ve školní jídelně některým ukrajinským dětem, v čemž ho podpořili i další zaměstnanci školy. "Nabídl jsem třem maminkám, že jim zaplatím obědy pro děti do konce školního roku, a ke mně se připojili další kolegové," prohlásil.

Maminka jednoho z ukrajinských žáků takovou nabídku odmítla, ostatní mají obědy zaplacené do konce školního roku.

Učitelé na základní škole v Košťanech u Teplic se rozhodli pomoct ukrajinským školákům netradičním způsobem:

Přemysl Kosejk, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz