Naše Česko

Botanici z Ústí chtějí ochránit ohrožené koniklece. Zavřou je proto do klecí

Ústečtí botanici se pustili do záchrany kriticky ohrožených konikleců. A rozhodli se je ochránit klecí. Jejich největším nepřítelem totiž není člověk, ale přemnožená zvířata. Zatímco před 30 lety bylo možné najít na loukách plno těchto květin, dnes rostlina z přírody téměř vymizela.

Obyčejné pletivo by mohlo zachránit drobnou rostlinku. Její typicky fialový květ býval ozdobou mnohých českých strání a lesů. Teď už ji v přírodě musíte hledat lupou.

Přesto, že je na stepi jenom zhruba sto kusů konikleců, jde o jednu z největších lokalit v Česku, kde se ještě vůbec dá květina najít. Jde o skalnaté oblasti v okolí Ústí nad Labem. Právě tam, kam se těžko dostávají divoká zvířata, se rostlině daří nejlépe. Pro zvěř jde o oblíbenou pochoutku, pro člověka o bylinu s narkotickými a protinádorovými účinky.

"V Česku je to silně ohrožený druh, vzácný. Ukrýváme ho do klecí, protože největší problém je přemnožení zvěře, vysoké stavy muflonů, daňků, které spásají celý porost," uvedl přírodovědec Václav Beran.

Související obsah

"Ještě pamatuji časy, kdy byly louky úplně fialové díky květům této kytky. Velmi rychle to ale ustupuje, její existence je ohrožena," upozornil Karel Kubát z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. 

Ústečtí vědci zároveň prosí, pokud byste koniklec našli kdekoli ve volné přírodě, oznamte jim to. "Cílem je zapojit lidi do mapování konikleců a do jejich ochrany. Dejte nám vědět do muzea v Ústí nad Labem," požádal Beran. Kvůli kritickému ohrožení je ale koniklec chráněný a nesmí se trhat.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz