Naše Česko

Máme na zahradě kolibříka, volají Češi expertům. Ti vysvětlili, o co jde

České zahrady mají v létě nového návštěvníka. Vypadá a pohybuje se jako kolibřík, lidé si proto často myslí, že viděli právě jeho. Ve skutečnosti jde ale o poměrně běžného motýla. Dlouhozobku svízelovou můžete vidět skoro všude, živí se totiž například i nektarem balkonových květin. Pokud se vám ji podaří zahlédnout, tak se jí nebojte. Není nijak nebezpečná.

Půvabný motýl z čeledi lišajovití patří v Česku k původním druhům. Přesto jsou lidé občas překvapení, když si dlouhozobky u sebe na zahradě všimnou a domnívají se, že viděli kolibříka. Ti se ale na našem kontinentu ve volné přírodě nevyskytují.

"Dokáže mávat křídly tak, aby se zastavila ve vzduchu, čímž opravdu připomíná kolibříka. Má hodně dlouhý sosák, který vytáhne a saje i z květů, které mají nektar uložený poměrně hluboko v květu. Vážně to její chování připomíná kolibříka. Proto nám občas lidé posílají fotografie s dotazem, zda ho opravdu náhodou nezahlédli," popisuje pro TN.cz entomolog Aleš Bezděk.

Při setkání s dlouhozobkou se nemusíte ničeho obávat. "Je neškodná. Nekouše, nebodá a nedělá lidem vůbec nic zlého," vysvětluje Bezděk.

Související obsah

Dlouhozobka svízelová je částečně tažný motýl, na jaře k nám přilétá z jižní Evropy. "Má u nás během roku dvě generace, teď v pozdním létě potkáváme dospělé dlouhozobky z první generace. Zda u nás přezimují dospělé dlouhozobky, které se vylíhnou někdy v říjnu, to se s jistotou neví. Je ale možné, že malý počet těchto jedinců naši zimu dokáže přežít," říká Bezděk.

"Český kolibřík" se sice řadí mezi noční motýly, ale spatřit ho můžete spíše přes den, kdy je velmi aktivní a obstarává si potravu. Na ni není nijak náročný, lidé ho proto občas vidí i ve městech na balkoně. Nepohrdne totiž ani muškáty či petúniemi.

V České republice se vyskytují ještě další druhy dlouhozobek (chrastavcová a zimolezová), ale ty jsou méně časté a mají z velké části průsvitná křídla.
 

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz