Domácí

Základna USA v Česku neznamená výrazné riziko, míní bezpečnostní expert

Základna USA v Česku neznamená výrazné riziko, míní bezpečnostní expert
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Zmínka o případné základně v Česku vyvolala bouřlivou diskuzi. Podle ekonomů a dalších odborníků by to mělo výrazné výhody, zmínili ale také možné finanční a bezpečnostní dopady.

Jednu z hlavních předností případné americké základny v České republice vidí ekonom Lukáš Kovanda ve vzniku pracovních míst pro obyvatele z okolí základny. Je totiž potřeba zajistit základní služby, jako je úklid a stravování.

"Ti lidé pak mají vyšší kvalifikaci a stoupá jejich cena na trhu práce a jsou i v globálním měřítku konkurenceschopnější a lépe zaměstnatelní v zahraničí," popsal. Výstavba základny zase znamená velké zakázky pro stavební firmy z dané země.

Vliv na ekonomiku v okolí základen zmínil také bezpečnostní expert Andor Šándor. "V 90. letech, když se Američané stahovali z Německa, tak jednotlivá města celkem lobbovala za to, aby neodcházeli, protože ten dopad na lokální ekonomiku byl poměrně výrazný," připomněl.

Související obsah

​Díky základně by také vzrostla česká prestiž v očích spojenců z NATO. "Další výhodou by potenciálně pro nás mohlo být, že bychom měli silnější bezpečnostní záruky. Tím, že bychom tu základnu u nás měli, bychom si zase mohli být jistější, že útok na nás by byl útokem na celé NATO. Potenciální nevýhoda by mohla být, že zase ze strany Ruska či jiných zemí, které považují NATO za hrozbu, bychom byli vnímáni jako o to větší nepřítel," vysvětlil analytik Jakub Drmola z Masarykovy univerzity.

Názory, že by se taková základna mohla stát cílem prvního úderu nepřítele, nejsou podle Šándora úplně bezpředmětné. "Na druhou stranu pokud by chtěl někdo jít do války s Českem, zaútočí zároveň i na ostatní základny, kde je česká armáda, neboť i tato armáda je armádou Severoatlantické aliance. Já bych to neviděl jako výrazně větší nebezpečí," okomentoval.

Zatížení silnic a kompenzace

Ekonomická negativa jsou podle Kovandy v menšině. "Mohou je pociťovat někteří obyvatelé regionu, kde by byla základna umístěna. Ne každý bude souhlasit, bylo by pak potřeba promýšlet různé kompenzace. Jako třeba když někde vznikne kamenolom, tak jsou obce kompenzovány firmami, které lom provozují. Asi by to bylo namístě i v tomto případě, protože základna může být vnímána jako nepříjemnost – vyšší přítomnost vojáků či zhoršení bezpečnosti," vyjmenoval.

Přítomnost vojenského zařízení by se také mohla projevit ve vyšším zatížení dopravy i případném rychlejším opotřebení infrastruktury. "Záleží, jestli by byla základna orientovaná na pozemní, nebo letecké jednotky. I kdyby to byla letecky orientovaná základna, i tak tam bude zřejmě zastoupená těžká vojenská technika silničního rázu. Ale myslím si, že to bude relativně zanedbatelný náklad. Postaví se silnější a širší komunikace, to by mohl zafinancoval stát, nenechal by to na bedrech krajů a obcí," objasnil Kovanda.

Zprávy o možné americké základně v Česku se objevily o víkendu, kdy ji na kongresu ODS zmínil europoslanec Alexandr Vondra. Později ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pro Deník N prohlásila, že chce po Velikonocích téma projednat s Američany. O případných možnostech, kde by taková základna mohla vzniknout, zase mluvil lidovecký ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na Prima CNN. Pro portál Seznam Zprávy ale v úterý Černochová uvedla, že by si základnu sice přála, ale že se o ničem podobném nejedná.

Podívejte se na rozhovor TN LIVE s komentátorem Hospodářských novin Petrem Honzejkem ohledně případné základny v Česku:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz