Domácí

Starostové reagují na základnu USA za domy. Nesmysl z Prahy, říkají

Starostové reagují na základnu USA za domy. Nesmysl z Prahy, říkají
Letiště v německém Ramsteinu-Miesenbachu | Zdroj: Profimedia

Prohlášení ministra sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ohledně americké základny v Česku vyvolalo rozruch. Starostové obcí u dvou potenciálních lokací, které Jurečka zmínil, ale nadšením nehýří.

Přerov v Olomouckém kraji nebo Mošnov v Moravskoslezském kraji. Tato dvě místa zmínil Marian Jurečka v kontextu případné americké základny.

Redakce TN.cz tedy oslovila představitele Přerova, Mošnova i okolních měst a obcí a ptala se, co na Jurečkova slova říkají. Mošnov ani Přerov nechtěly situaci komentovat, někteří starostové ale vyjádření zaslali a nejedná se zrovna o nadšené odpovědi.

Související obsah

Studénka je město na Novojičínsku s asi 9 500 obyvateli. Mošnov je od města vzdálený jen necelé čtyři kilometry jihovýchodně. K základně se vyjádřil starosta Libor Slavík (nez.).

"Mohu jen sdělit, že snad jde jen o výkřik ministra, nikoli o reálný záměr. Jakékoli vojenské základny, pokud by už měly na území České republiky být, tak by měly být lokalizovány tam, kde nefunguje letiště pro dopravu osob nebo nákladu. A právě letiště v Mošnově tuto roli plní, navíc se pro potřeby nákladních letů rozšiřuje, a proto vnímám úvahu o základně NATO jako naprostý nesmysl, který může vzejít jen od stolu v pražské kanceláři," sdělil.

Zdroj: TN.cz

​​Snad ještě blíže to má k mošnovskému letišti východně položená Trnávka s asi 750 obyvateli. Pro jejího starostu Dalibora Šimečka (nez.) je zmínka o základnách velkým překvapením a zároveň i zklamáním.

"Nabízet něco, o co vlastně NATO nemá ani zájem, je nezodpovědné. Nevím, co si vedení státu od tohoto kroku slibuje, asi se chceme zase někomu zalíbit, jak je naším zvykem. A názor obyvatel nikoho nezajímá," míní Šimeček.

​"Myslím si, že o takové věci by mělo rozhodnout referendum. Lokalita Mošnov je i bez základny dost velký a strategický cíl pro možné útoky. Mošnov se stal velkým logistickým centrem, které už i tak zabírá zemědělskou půdu. A ta by se v dané situaci měla využívat jinak. Ze základny NATO se asi nikdo nenají," dodal Šimeček.

Hned u přerovského letiště leží obec Bochoř s necelou tisícovkou obyvatel. "Obec Bochoř vnímá výrok pana ministra Jurečky jako předčasný. S obcí nikdo nejednal o případném umístění základny v areálu letiště, proto i jakákoliv vyjádření k dané záležitosti jsou taktéž předčasná. Každopádně ale zastávám názor, že v případě dalších kroků by to mělo být otázkou na občany než rozhodnutí od stolu," uvedl starosta Tomáš Volek (nez.).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz