Zajímavosti

Před 110 lety se potopil Titanic. Jednu záhadu dodnes nikdo nerozluštil

Před 110 lety narazil Titanic do ledovce a po pár hodinách šel ke dnu Atlantského oceánu. V mrazivé vodě našlo smrt přibližně 1 500 lidí z celkových 2 200, kteří nejluxusnější a největší dopravní lodí té doby mířili do New Yorku. Badatelé ani po více než století stále nerozluštili záhadu, která se s tragédií pojí. Speciální vysílání k výročí potopení Titaniku můžete sledovat ve čtvrtek od 18:00 na TN LIVE.

Kdo se 12. dubna 1912 nenalodil na Titanic, jako by ani nebyl. Už po dvou dnech se však těm, kteří se na palubu nejhonosnějšího zaoceánského parníku nedostali, muselo ulevit. Loď se potopila a smrt na ní našly dvě třetiny pasažérů a členů posádky.

Parník se 14. dubna ve 23:40 srazil s ledovcem a trvalo necelé tři hodiny, než klesl ke dnu Atlantského oceánu. Zachránilo se jen 700 lidí, zbylých 1 500 zahynulo. Tolik obětí zapříčinil i nedostatek záchranných člunů a zmatky kolem evakuace z potápějící se lodi, připomíná magazín History.

Titanic zmizel pod hladinou 20 minut po druhé hodině v noci na 15. dubna. Pátrat po přeživších se bezprostředně potom vrátily jen dva čluny, které z vody vytáhly pět lidí. O hodinu později zachránil další člun čtyři tonoucí. Dohromady bylo člunů 20 a jejich posádky většinou spolupasažéry odmítaly na palubu pouštět, protože se obávaly přetížení.

Související obsah

S nejznámější lodní katastrofou se pojí i velká záhada. Asi osm kilometrů od Titanicu lidé spatřili neznámou loď stojící v ledovém poli. Nereagovala na rádiové vysílání, přímé spojení Morseovou lampou ani na světlice. Podle portálu Titanic Universe dodnes nikdo netuší, o jakou loď šlo.

Ke zkáze Titanicu se stočila světová pozornost i proto, že na palubě bylo hodně slavných osobností. Nejvíc obětí ale měla nehoda německé lodi s uprchlíky z východního Pruska v roce 1945, kterou zasáhla sovětská ponorka. Tehdy zahynulo na 9 000 lidí.

A tomuto tragickému výročí se bude věnovat i speciální vysílání TN LIVE, které odstartuje v 18 hodin. Do studia přijde historik z Národního technického muzea Michal Plavec. Mezi dalšími hosty budou herec a kaskadér z oscarového snímku Titanic Martin Hub, který popovídá o tom, jaké bylo natáčení na tomto megafilmu. O dezinformacích, které se o Titanicu šíří, pohovoří spisovatel Jan Berwid-Buquoy. A speciální vysílání přinese i rozhovor s odborníkem na Titanic Ondřejem Vrkočem.

Na speciální vysílání TN LIVE o události, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz