Zahraničí

Ukrajinci už mají používat zbraně z Česka. Na videu je vidět slavná houfnice

Na sociálních sítích se objevilo video české samohybné houfnice Dana, kterou měla dostat ukrajinská armáda od té české. Ministerstvo obrany pouze potvrdilo, že na Ukrajinu poslalo vojenský materiál za více než miliardu korun.

Výstřel, dým, zpětný ráz trhne celým strojem. Na twitterovém účtu Ukraine Weapons Tracker (v překladu Sledování zbraní na Ukrajině) se ve středu objevilo video české 152milimetrové houfnice Dana. Tu by měla mít k dispozici ukrajinská armáda.

"Vypadá to, že jedna dodávka s houfnicemi byla nedávno přivezena z České republiky. Množství dodaných houfnic je zatím neznámé, ale vypadá to, že už jsou aktuálně nasazené či testované ukrajinskou armádou," píše se v popisku videa.

​​Zda ministerstvo obrany skutečně poslalo na Ukrajinu houfnice Dana, nelze ověřit. "Konkrétní dodávky nemůžeme komentovat z bezpečnostních důvodů. Můžeme jen uvést, že Česká republika dodala na Ukrajinu materiál za více než jednu miliardu korun," řekla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Pod videem se ale objevila kritika. "Oni s tím střílejí bez podpěrných noh? Skvělý způsob, jak do***at zavěšení kol," píše jeden z uživatelů. "Tak tady bych nechtěl být mechanikem. To zhoupnutí po výstřelu nevypadá vůbec dobře," napsal další. Jenže ve skutečnosti podpěry vytažené jsou, jen nejsou příliš dobře vidět přes nedaleký porost.

Jak je to se zajištěním podpěrami při střelbě, vysvětlil vojenský analytik Jiří Vojáček. "V předpisech je, že by se podpěry měly vyndat. V krizové situaci to je ale možné vynechat. Střelbu je nejlepší vést tak, aby byla podélná osa vozidla mírně odkloněná od cíle," řekl.

Související obsah

Pod videem jsou rovněž komentáře, ve kterých lidé děkují České republice za podporu a dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu. Některé další příspěvky také chválí vysokou úroveň českých zbraní.

Samohybná kanónová houfnice vzor 77 Dana (nebo také DANA, tedy Dělo automobilní nabíjené automaticky) se vyrábí od konce 80. let minulého století. Váží asi 29 tun, celková produkce zahrnuje několik stovek kusů.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz