Windows

Pozor na podezřelé telefonáty. Takto vás mohou podvodníci okrást

Pozor na podezřelé telefonáty. Takto vás mohou podvodníci okrást
Zdroj: TV Nova

Kriminalisté opět varují před podvodnými telefonáty ze zahraničí. Podle nich jde často o podvodníky, kteří se pokouší lidem vnutit instalaci několika aplikací. Díky nim by se podvodníkům podařilo ovládat váš počítač a získat hesla a údaje k platebním kartám.

Podvodníci volají převážně ze zahraničních čísel – hlavně z Belgie, Francie a Německa. Operátor na lince se vám anglicky představí jako zaměstnanec technické podpory Microsoftu. Sdělí, že je váš počítač napaden virem a pomocí technických výrazů a hodnot se vás snaží přesvědčit o pravosti hovoru. Tyto údaje jsou ale snadno dohledatelné v každém počítači se systémem Windows.

Operátor dále trvá na nainstalování aplikace na vzdálený přístup do vašeho počítače. V případě, že budete jeho pokyny následovat, pokračuje hledáním údajů vašich platebních karet a stažením programu, který bude "odposlouchávat" vaši klávesnici. Tím by se podvodníci dostali i k heslům a citlivým údajům.

Související obsah

Nejlepší obranou je podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) informovanost a poučení obyvatelstva. "Identifikujete-li tento podvod, doporučujeme vám volajícího zřetelně odmítnout a hovor zavěsit. Pouhé zavěšení bez komentáře většinou vedlo k opakovaným voláním ze zahraničních čísel v následujících dnech," uvádí web úřadu. Všechny podezřelé telefonáty hlaste Policii ČR.

Společnost Microsoft ve svých doporučeních dodává: "Naše firma neuskutečňuje nevyžádané telefonní hovory, při kterých by vyžadoval osobní nebo finanční údaje nebo při kterých by poskytoval technickou podporu s cílem opravit váš počítač."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz