Domácí

Letecká doprava zdražuje. I tak je zájem o velikonoční cesty do ciziny obrovský

Zdražuje letecká doprava. I na to mají vliv rostoucí ceny pohonných hmot nebo energií, celkové rozkolísání cen nebo poplatky na letištích. S útlumem epidemie ale také výrazně stoupl zájem o cestování. Oproti loňsku je počet zakoupených letenek na velikonoční svátky až šestkrát vyšší.

Podle odborníků se časy, kdy se létalo za hubičku, už nevrátí. Rostou náklady i další poplatky. "Zejména za odbaveného a transferovaného cestujícího, parkovací poplatky za letadla a potom hlukové poplatky, které řada letišť zvýšila v nočním období," vyjmenoval ekonom Petr Studnička.

"Letiště Praha kromě letištních poplatků, které letos nemění, neurčuje cenu zájezdu nebo letenek. To si určují dopravci," upozornila mluvčí letiště Klára Divíšková.

Ceny rostou i kvůli prodloužení některých tras. Létat se totiž nemůže nad státy, kde se válčí. Aerolinkám rostou náklady nejen na palivo, ale také na posádky či navigační poplatky. "Z důvodu extrémního nárůstu ceny leteckého paliva na světových trzích přistoupily letecké společnosti Smartwings a České aerolinie ke zvýšení palivových příplatků," upozornila firma.

Související obsah

​"Některé letecké společnosti navýšili palivový příplatek, někteří promítli navýšení ceny přímo do ceny letenky. Průměrná cena z roku 2021 se navýšila o 18 procent," uvedla Lenka Kašická z RegioJetu.

Zdražování je prý největší u dálkových letů. "Letecké společnosti především v Evropě mají poměrně nové flotily a mají efektivnější letadla. U těch dopravců, kteří létají přes Atlantik, se ještě setkáváme s letadly staršími, kde cena benzínu tvoří větší část letenky," vysvětlil finanční ředitel společnosti Kiwi.com Juraj Strieženec.

Dopravcům dálkových spojů navíc chybí zaměstnanci. I přes vyšší ceny letenek ale lidé chtějí létat. Podle prodejců jsou letošní Velikonoce vůbec nejvytíženějšími dny na evropských letištích od začátku pandemie. "Už nyní začínají kupovat letenky na léto a na podzim, což jsme minulé dva roky neviděli. Book to fly, tedy čas mezi nákupem letenky a samotným letem, byl výrazně kratší," dodal Strieženec.

"V rekordním roce 2019 se z Prahy létalo do 190 destinací, letos nabízíme 147," objasnila mluvčí letiště Klára Divíšková. Kromě obnovených linek kvůli vysoké poptávce vznikají i nová spojení. "Od 27. května plánuje provoz zahájit společnost Delta mezi Prahou a New Yorkem," dodala.

Skupina Smartwings Group bude od léta nově létat i z Brna, Ostravy, Pardubic a Karlových Varů.

Ke zdražování letenek se vyjádřil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež:

lud, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz