Za volantem

7 způsobů, jak ušetřit na předraženém palivu. Přečtěte si, co doporučuje expert

Vysoké ceny paliv dělají hluboké vrásky řidičům nejen v Česku, ale po celém světě. Téma hospodárné jízdy tak rezonuje víc než kdy jindy. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA, International Energy Agency) se dá snížit spotřeba paliva o 6 až 12 %. Přečtěte si 7 tipů experta automobilky Seat Ángela Suáreze, díky nimž spotřebujete méně paliva a ušetříte na výdajích.

1. Jezděte plynule


Náhlé změny rychlosti jízdy, například rychlá akcelerace nebo intenzivní brzdění, zvyšují spotřebu paliva. "Proto je důležité jezdit plynule, předvídat situaci a změny dělat pozvolna," vysvětluje inženýr technického centra společnosti Seat Ángel Suárez.

Nízké převodové stupně nechte zařazené jen prvních několik sekund po rozjezdu a používejte vyšší převodové stupně, kdykoli je to možné. Nejlepší je řídit se pokyny ukazatele vhodného řazení. Pokud vaše vozidlo tento systém nemá, zkuste řadit před dosažením 2 500 otáček za minutu. "Vyšší otáčky znamenají vyšší spotřebu paliva," podotýká Ángel Suárez.

2. Při delším stání vypněte motor

Necháte-li běžet motor u stojícího vozu, dochází k jeho nadměrnému zahřívání a zvyšuje se spotřeba paliva. Při krátkých zastaveních, například na semaforech, spotřebuje motor běžící na volnoběh přibližně litr paliva za hodinu. "Kompletní produktová řada značky Seat je vybavena systémem Start & Stop, který tento proces automatizuje samočinným vypnutím motoru po zastavení vozu," říká Suárez a zastává se tak systému, který patří mezi nejdiskutovanější části výbavy moderních vozů a kterému kritici vyčítají, že vedle snížení spotřeby a emisí zatěžuje akumulátor a má i negativní vliv na startér.

Související obsah

​3. Udržujte konstantní rychlost

Změny rychlosti jízdy ovlivňují spotřebu paliva. Vhodnější je tedy udržovat konstantní rychlost jízdy, pokud to dopravní situace a stav vozovky umožňují. "Adaptivní tempomat je ideálním řešením pro nastavení rychlosti jízdy na vozovkách bez výrazného sklonu, například na dálnicích," říká Ángel Suárez.

International Energy Agency pak doporučuje jako účinné úsporné opatření snížit rychlost alespoň o 10 km/h proti "normálu". Testy prokázaly, že zpomalením na 110 km/h na dálnici klesne spotřeba paliva o 11 %.

4. Brzděte motorem

"Kdykoli je to možné, snažte se před sešlápnutím pedálu brzdy zpomalovat pozvolna uvolněním pedálu plynu a využíváním brzdného účinku motoru," popisuje expert Seatu. Vůz tímto způsobem zpomaluje postupně, aniž by byl přitom závislý na palivu, a spotřeba paliva klesá.

Související obsah

​Pro dosažení tohoto cíle je zásadní předvídavé řízení a udržování bezpečné vzdálenosti od vozidla vpředu. "Často se setkáváme s řidiči, kteří při jízdě z kopce zařadí neutrál. To je chybný krok, protože v tomto okamžiku odpojíme motor od převodovky a vůz i nadále nějaké palivo spotřebovává. Správný postup je využívat brzdění motorem, to znamená, že se zařazeným převodovým stupněm sundáme nohu z pedálu plynu. V tomto stavu pak máme nulovou spotřebu paliva," doplňuje inženýr.

5. Zapnout klimatizaci, nebo stáhnout okna?

Klimatizace patří mezi systémy, které nesouvisí se samotnou jízdou, ale přitom mají nejvyšší spotřebu paliva, podle IEA ji zvyšují o čtyři až 10 procent.

Otevřená okna zase zvyšují ve středních a vysokých rychlostech aerodynamický odpor vzduchu. Vzduch proudí do interiéru vozu a způsobuje aerodynamický odpor, který vůz zpomaluje a nutí motor pracovat s vyšším zatížením.

"U klimatizačního systému je vždy nejlepší používat režim AUTO. Díky němu pracuje kompresor s nejvyšší účinností, a požadované teploty je tak dosaženo bez zvýšené spotřeby paliva. Od rychlosti jízdy 80 km/h, kdy aerodynamika začíná hrát významnou roli, nechávejte okna vždy zavřená," doporučuje Ángel Suárez.

6. Kontrolujte tlak v pneumatikách

Jedná se o klíčový aspekt, který ovlivňuje nejenom bezpečnost jízdy, ale také její hospodárnost. Podle agentury IEA mohou pravidelné kontroly tlaku v pneumatikách ušetřit nejméně 1,5 % paliva. Inženýr Seatu navíc radí "nevozit v zavazadlovém prostoru zbytečný náklad, aby se snížila hmotnost vozu, která má také vliv na provozní hospodárnost, a poté nastavit správný tlak v pneumatikách".

Související obsah

​I takový zavazadlový box na střeše pochopitelně zvyšuje spotřebu.

7. Naplánujte si trasu

Pro úsporu peněz je zásadní naplánovaný itinerář. Nepředvídatelné události, stání v dopravní zácpě nebo bloudění na neznámých silnicích může vaši jízdu zbytečně prodloužit. V důsledku toho se zvýší spotřeba paliva. "Z tohoto důvodu je lepší naplánovat si trasu, zvolit pro jízdu dobu s nižší intenzitou dopravy," dodává Ángel na závěr.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události