Zahraničí

Experti varují před pohromou: Potopený křižník Moskva mohl nést dvě jaderné hlavice

Několik na sobě nezávislých odborníků varuje, že křižník Moskva, který ve čtvrtek skončil na dně Černého moře, mohl nést dvě jaderné hlavice. Experti z Ukrajiny už vyzvali k nouzovému prošetření případné hrozby. Možná rizika zhodnotil pro TN.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Ruské ministerstvo obrany už potvrdilo, že křižník Moskva, vlajková loď černomořské flotily, se potopil poblíž přístavu Sevastopol na jihozápadě Krymského poloostrova. Moskva tvrdí, že ke dnu loď šla po požáru a následné explozi munice na palubě lodi. Proč začalo hořet, ale neuvedla. Ukrajinci se chlubí, že plavidlo zasáhli střelami Neptun. Jejich nadšení ale nyní krotí analytici a experti, kteří varují, že loď mohla mít na palubě dvě jaderné hlavice.

Mohlo by se tedy jednat o tzv. "zlomený šíp" – americký vojenský slang pro nehodu s jadernými zbraněmi, informuje britský Daily Mail. Portál se odkazuje na slova ředitele vojenského think-tanku se sídlem ve Lvově Mykhaila Samuse a redaktora Black Sea News Andrije Klymenka.

"Na palubě křižníku Moskva mohly být jaderné hlavice, dvě jednotky," řekl Samus, zatímco Klymenko vyzval ostatní černomořské národy, tedy Turecko, Rumunsko, Gruzii a Bulharsko, aby trvaly na vysvětlení. "Kde jsou tyto hlavice? Kde byly, když munice explodovala?" ptal se.

Související obsah

​Mezitím redaktoři ukrajinských novin Defense Express uvedli, že "vyslechli odborníky, včetně konstruktérů a námořních důstojníků, kteří jednomyslně a nezávisle dali následující odpověď – existuje reálná možnost, že postižená vlajková loď ruské černomořské flotily opravdu mohla mít na palubě jadernou munici".

A podobného názoru je i bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Doby relativně dobrých vztahů mezi Ruskem a Západem pominuly. Dávalo by proto podle něj smysl, že námořníci na palubě jadernou munici opravdu měli. "Rusové v tomhle byli vždycky záměrně neprůhlední, jestli na lodích, které nesou velké protilodní střely schopné nést i jaderné hlavice, tyto hlavice opravdu jsou," upozornil. "Pokud by tam opravdu byly a ta mořská voda je začala rozežírat, byl by to problém. Způsobilo by to radiační znečištění vody. Ne hned, ale po nějaké době," dodal.

Otazník visí nejen nad případnými nukleárními zbraněmi, ale také nad osudem do značné míry neznámé posádky potopené lodi. Zhruba 50 členů vytáhli z vody Turkové, dalších 14 lidí se údajně dostalo do přístavu v Sevastopolu, o 450 dalších lidech nejsou žádné zprávy. Rusko tvrdí, že evakuovalo celou posádku, video pořízené v noci v přístavu má ale ukazovat desítky stále zaparkovaných aut, které údajně patří námořníkům. To naznačuje, že se jejich majitelé nevrátili nebo si je nevyzvedli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz