Domácí

Zemřela animátorka Vlasta Pospíšilová, režisérka Broučků i Pata a Mata

Zemřela animátorka Vlasta Pospíšilová, režisérka Broučků i Pata a Mata
Vlasta Pospíšilová Zdroj: TASR / Profimedia

Ve věku 87 let zemřela ikona českého animovaného filmu Vlasta Pospíšilová. Tato umělkyně vdechla život postavám z Fimfára Jana Wericha, ale režírovala také Broučky nebo Pata a Mata.

"Zemřela jedna z legend české animace, se kterou jsme měli tu čest spolupracovat v našem studiu… Budeme vděčně vzpomínat!" okomentovalo v pátek smutnou zprávu na sociálních sítích Studio Anima.

Vlasta Pospíšilová se zařadila mezi velikány české animátorské školy. Vytvořila nepřeberné množství filmů zejména pro děti a stala se uznávanou doma i ve světě.

Související obsah

​Absolvovala Vyšší školu uměleckoprůmyslovou v Praze se specializací na loutkářství a scénické výtvarnictví. Po ukončení studia začala sbírat zkušenosti přímo od známého výtvarníka Jiřího Trnky. V roce 1956 získala práci jako asistentka animátora ve Studiu loutkového filmu v Praze (nyní Studio Jiřího Trnky).

Pospíšilová vytvořila např. loutku (dvojníka) herce v televizním seriálu Pan Tau. Na konci 70. let zúročila své zkušenosti a začala animované filmy pro děti i režírovat. Díky ní mohly vzniknout pohádky O Maryšce a vlčím hrádku nebo Paní Bída.

Známá je také její filmová podoba Werichovy pohádky Lakomá Barka z poloviny 80. let. Lakomá Barka spolu s jejím dalším dílem Až opadá listí z dubu se v roce 2002 staly základem filmu Fimfárum Jana Wericha. 

V 90. letech pak zfilmovala dětský seriál Broučci a jako režisérka i scenáristka se podílela také na několika dílech seriálu Pat a Mat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz