Domácí

Stačilo si jenom říct. Zeman omilostnil Baláka bez žádosti na papíře

Stačilo si jenom říct. Zeman omilostnil Baláka bez žádosti na papíře
Prezident Miloš Zeman | Zdroj: TV Nova

Šéf lánské lesní správy Miloš Balák, pravomocně odsouzený ke třem letům vězení, si o milost prezidentu Miloši Zemanovi pouze řekl. Nemusel podávat písemnou žádost, zjistil Český rozhlas. V rozhodnutí hlavy státu o zrušení trestu pro Baláka za ovlivňování 200milionové veřejné zakázky zase chybí jakékoliv zdůvodnění.

Pražský krajský soud poslal Baláka na tři roky do vězení 24. března, k tomu šéfovi Lesní správy Lány zakázal na čtyři roky činnost a dal mu pokutu 1,8 milionu korun. O dva dny později všechno zrušila milost prezidenta Miloše Zemana.

Balák, který podle verdiktu soudu ovlivňoval 200milionovou veřejnou zakázku na zajištění svahů v Lánské oboře, je podřízeným hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jak zjistil portál iROZHLAS, Zemana o milost požádal jen ústně. Nikde tak není zaznamenáno, jakými argumenty se proti rozsudku hájil.

"Omilostněný nepožádal prezidenta republiky o udělení milosti písemně, ale ústně. A z tohoto důvodu Kancelář prezidenta republiky požadovanou informaci na žádném nosiči nemá," uvedl Hrad.

Související obsah

Zemanovi tak pravděpodobně ukázal jen rok starý rozsudek kladenského okresního soudu, protože Krajský soud v Praze své pravomocné rozhodnutí zatím ani nestihl vypracovat. Jakékoliv zdůvodnění Balákova omilostnění chybí i v samotném Zemanově rozhodnutí. To jen konstatuje, že odsouzení se ruší.

Prezident později pro iDNES.cz prohlásil, že Balák je bezúhonný člověk, s jehož prací je velmi spokojen. "Neobohatil se. Nevznikla žádná národohospodářská škoda," prohlásil Zeman.

Zeman nevyloučil ani milost pro Mynáře, plošnou amnestii nechystá:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz