Domácí

Za milostí pro Baláka je kancléř Mynář, Zemana by to nenapadlo, míní politolog

Pošlapání práva, plivnutí slušným lidem do obličeje nebo arogance moci. I tak hodnotí lidé omilostnění Miloše Baláka. Podle některých za vším stojí především okolí prezidenta Miloše Zemana v čele s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

Úterní omilostnění Baláka opět otevřelo diskuzi ohledně fungování kanceláře prezidenta republiky v čele s kontroverzním Vratislavem Mynářem. Ten nemá bezpečnostní prověrku a v listopadu měl údajně nařídit na Hradě skartovat tajné dokumenty, mezi nimi i zprávu tajných služeb o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích.

"Myslím, že Miloš Zeman se nám snaží sdělit, že je mu už všechno jedno. Hlavně nám to také sděluje, že je možná do jisté míry ovládán svými spolupracovníky. Miloš Zeman by asi s takovouto milostí sám od sebe nepřišel. Dle mého je to dílo jeho spolupracovníků, zejména kancléře Mynáře, který pana Baláka kryl a je jeho přímým nadřízeným," řekl politolog Jiří Pehe.

Související obsah

"Spolupracovníci Miloše Zemana mají celou řadu kauz. Za největší problém považuji jejich jasnou orientaci na Východ a spojení s putinovským Ruskem. To je typické zvláště po pana poradce Nejedlého. Zeman měl minimálně po útoku na Ukrajinu všechny své spolupracovníky navázané na Putina vyházet z Hradu," myslí si europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Působení Nejedlého v Rusku je zahaleno tajemstvím a on sám měl ještě před napadením Ukrajiny ruskou armádou na krytu svého telefonu podobiznu Vladimira Putina. Ani to, že Zeman při předávání vyznamenání ve Vladislavském sále odsoudil ruskou okupaci Ukrajiny, zastánci ruského prezidenta nezabránilo se tam ukázat.

Důvodem, proč se prezident svými poradci stále obklopuje, je podle Peheho nejspíše vděk. "Jsou to lidé, kteří mu zajistili zvolení, poté znovuzvolení, přes ně nějakým způsobem přitékaly peníze do jeho volební kampaně. Prezident jim je prostě zavázán," spekuloval Pehe.

Související obsah

Spolek Milion chvilek pro demokracii, který na hradní kauzy a přešlapy upozorňuje dlouhodobě, chce nesouhlas s prezidentskou milostí vyjádřit ve čtvrtek na Hradčanském náměstí. "Budeme mluvit od prostoru sochy TGM, který bude mít zakryté oči i na znamení toho, že už se na to všechno nemůže dívat, stejně jako my po všech těch letech," stojí v prohlášení spolku.

Další kauza, která se valí na nejbližší spolupracovníky prezidenta Zemana, se týká ovlivňování fotbalových zápasů. Na kancléře Mynáře si chce posvítit Etická komise fotbalové asociace, která ho podezírá z narušení regulérnosti soutěže.

Podívejte se, co na omilostnění Miloše Baláka řekl v Televizních novinách odborný asistent na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Preuss:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz