Zahraničí

NASA chce vyslat vzkaz mimozemšťanům. Je to risk, varují vědci z Oxfordu

NASA chce vyslat vzkaz mimozemšťanům. Je to risk, varují vědci z Oxfordu
Zdroj: Profimedia

O další pokus o navázání komunikace s mimozemskou civilizací se pokusí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). S pokusem ovšem nesouhlasí vědci z Oxfordu, kteří se domnívají, že šifrovaná zpráva může ohrozit bezpečnost naší rasy.

NASA se rozhodla znovu kontaktovat mimozemské civilizace. Kódovanou zprávu se základními údaji o naší Zemi a civilizaci má do části Mléčné dráhy přenést signál z 500 metrů vysokého majáku, který vymyslel se svými kolegy Jonathan Jiang, vědec z Laboratoře tryskového pohonu NASA.

"Navrhované poselství zahrnuje základní matematické a fyzikální koncepty k vytvoření univerzálního komunikačního prostředku, po kterém následují informace o biochemickém složení života na Zemi, časově označené poloze Sluneční soustavy v Mléčné dráze vzhledem ke známým kulovým hvězdokupám a také digitalizované informace, zobrazení Sluneční soustavy a zemského povrchu," uvedl Jiangův tým ve studii.

Související obsah

Nová vesmírná zpráva nazvaná Beacon in the Galaxy (BITG) je zatím posledním ze série pokusů o kontakt s jinými formami života ve vesmíru. Vůbec první takovou šifrovanou zprávu odeslal v roce 1974 portorický teleskop Arecibo.

"Zpráva je zakončena digitalizovanými obrázky lidské podoby spolu s výzvou pro všechny inteligentní formy života, které ji zachytí, aby odpověděly. Výpočet optimálního načasování během daného kalendářního roku je specifikován pro potenciální budoucí přenos jak z pětisetmetrového aperturního sférického radioteleskopu v Číně, tak z institutu SETI Allen Telescope Array v severní Kalifornii do vybrané oblasti Mléčné dráhy, která byla navržena jako nejpravděpodobnější pro vznik života," řekla studie.

Související obsah

Podle vědců z Oxfordu by ale plán NASA mohl neúmyslně vyvolat mimozemskou invazi. "Máme velmi málo důkazů o tom, zda je to vysoké nebo nízké riziko, a neexistuje žádný vědecký konsenzus. Vzhledem k tomu, že nebezpečí by mohlo být mnohem větší než pozitivní přínos, nezní mi to jako dobrá situace, ve které bych měl podnikat aktivní kroky ke kontaktu," citoval portál Daily Mail Tobyho Orda z výzkumného ústavu na univerzitě Oxford.

S tvrzením Orda souhlasí i jeho kolega Anders Sandberg. "Vzhledem k obtížnosti přechodu mezihvězdným prostorem by zpráva, kterou by obdržela i velmi vyspělá civilizace, mohla představovat něco víc než pohlednici s nápisem: "Kéž byste tu byli"," zdůraznil vedoucí výzkumný pracovník.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz