Domácí

Našel poklad za téměř tři čtvrtě milionu korun. Výše odměny muže rozzuřila

Muž z Bělečka na Pardubicku našel na své zahradě poklad za skoro tři čtvrtě milionu korun a těšil se na odměnu. Jenže v tomto případě má obdržet jen šest tisíc korun. Krajský úřad tvrdí, že postupuje podle zákona.

Jen několik metrů od domovních dveří a na místě, kde se čtvrt století pěstovaly brambory, našel Ladislav Fremuth stříbrný poklad. Chtěl zakopat trubku pro septik a to, co nejdřív vypadalo jako pivní zátky, byly nakonec 300 let staré krejcary používané za vlády Leopolda I. Celkem jich bylo 189. Nálezce v sobě dva roky živil naději na pohádkovou odměnu.

"Je to naštvání a zklamání v jednom," přiznal nyní reportérovi TV Nova. Úředníci mu totiž řekli, že má nárok jen na šest tisíc korun. "Ptal jsem se pána na úřadě, co z toho mám. Řekl – dobrý pocit," dodal.

Ve znaleckém posudku stojí, že nález je tak zachovalý, že jeho hodnota přesahuje 660 tisíc korun. Na sběratelském trhu by se mince prodaly za čtvrt milionu, ale pro úředníky je prý klíčová cena stříbra, a toho bylo sotva půl kilogramu.

"Pokud je nález z drahých kovů, tak se musí určit hodnota drahých kovů, a nálezci právě náleží tato hodnota, což je pět až šest tisíc korun," vysvětlila mluvčí krajského úřadu v Pardubicích Zuzana Nováková.

Související obsah

​​Nálezce myslel, že získané peníze použije na rekonstrukci domu, takto by měl ale jen na pár cihel. "Tady v Bělečku jsme od 17. století, tak když to beru do důsledku, mohl to tady zakopat jeden z mých předků, já jsem to odevzdal a mám z toho prd," řekl.

Podle památkového zákona se odměna stanovuje z ceny drahého kovu, ze kterého je vyroben. Občanský zákoník určuje výši nálezného na desetinu ceny nálezu. 60 tisíc korun by pan Fremuth bral. "Lidé nebudou motivovaní něco odevzdávat," upozornil.

Úředníci si prý uvědomují, že pět tisíc korun není dostatečná motivace a může to vést k neodevzdání podobných hodnotných nálezů. "Stalo se, že samospráva některým mimořádným nálezům přiřkla dar, který měl tuto disproporci nahradit," popsali.

Související obsah

​Přesně to se i stalo v případě denárového pokladu z 10. století nalezeného před několika lety u Chýště na Pardubicku. Ačkoli podle zákona měl nálezce dostat 11 tisíc korun, úředníci mu přiklepli dva miliony. Pan Fremuth tak možná ještě naději má.

"Probíhá správní řízení. Očekáváme, že návrh dostaneme na krajskou radu v květnu. Chceme, aby poctiví nálezci byli motivováni," ubezpečil pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Nálezce mincí zvažuje, že se proti rozhodnutí krajského úřadu odvolá.

lud, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz