Zahraničí

Poláci chtějí s Ukrajinou společný stát. Už mají název a ukázali i mapu

Poláci chtějí s Ukrajinou společný stát. Už mají název a ukázali i mapu
Polský prezident Duda po jednání se Zelenským (Ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Konflikt s Ruskem by mohl pomoct zvrátit vznik Polsko-ukrajinské unie. Na tom, že vznik společného státu je namístě, se shodli vlivní polští politici na Evropském kongresu místních samospráv ve městě Mikolajki. Ukrajině by to prý kromě jiného umožnilo okamžité začlenění do Severoatlantické aliance a Evropské unie.

Polsko a Ukrajina by se měly sjednotit a vytvořit Polsko-ukrajinskou unii. Na kongresu místních samospráv se na tom shodlo pět polských politiků včetně Czeslawa Bieleckého z vládoucí strany Právo a spravedlnost.

Informovala o tom Polská tisková agentura. "Teď je ten správný čas na vznik Polsko-ukrajinské unie. Mohla by to být cesta k okamžitému přijetí Ukrajiny do NATO a EU," uvedli politici ve společném prohlášení.

Někteří z účastníků odmítli, že by se mělo jednat o unitární stát. Dobrým řešením by podle nich byla konfederace, obě země by tak do značné míry zůstaly autonomními. Jednalo se o neformální debatu, která Varšavu ani Kyjev k ničemu nezavázala.

Související obsah

Od vypuknutí ruské invaze přišlo do Polska přibližně 2,7 milionů ukrajinských uprchlíků, připomněl portál Euractiv. Polsko stojí v čele zastánců co nejtvrdšího postupu vůči Moskvě.

O myšlence Polsko-ukrajinské unie v minulosti hovořil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Soustátí by se podle něj s více než 80 miliony obyvatel stalo velkou protiváhou Německa. Sjednocení by ale téměř jistě přineslo vážné ekonomické problémy, Polsko je výrazně vyspělejší než Ukrajina.

Oba národy už ve společném státě žily, a to v Polsko-litevské unii v letech 1569 až 1795.

Ukrajina se připravuje na masivní ruskou ofenzivu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz