Zahraničí

Rusko nejspíš opět změní taktiku, Donbas možná dobýt nedokáže

Rusko nejspíš opět změní taktiku, Donbas možná dobýt nedokáže
Ruský prezident Putin a ministr obrany Šojgu | Zdroj: Profimedia

Velký ruský útok na Donbas, tedy Doněckou a Luhanskou oblast, se možná neuskuteční. Myslí si to poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Gerasčenko. Vyjmenoval několik důvodů, proč by se Moskva mohla bát případného neúspěchu.

Ruská ofenziva na východě Ukrajiny začala už minulý týden, ten nejmasivnější útok má ale teprve přijít. Všechno by ale mohlo být jinak. Kreml mohl svou strategii opět přehodnotit, napsal na twitteru poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Gerasčenko.

"Velký úder Ruska na Donbase možná nebude. Kreml začal doopravdy přemýšlet a obává se případného neúspěchu. Kvůli silným dešťům a rozvodněným řekám vojenská vozidla neprojedou. Rovněž se projevují ruské ztráty, mezi vojáky je slabá morálka," uvedl Gerasčenko.

Porážka na východě Ukrajiny by podle něj definitivně zničila mýtus o síle Ruska a udělala z něj podřadnou zemi nanejvýš regionálního významu. "To by ohrozilo spojenectví s Čínou nebo Indií," pokračoval.

Související obsah

"Jedinou cestou pro Putina se zdají být mírová vyjednávání, pouze těmi může předejít geopolitické katastrofě a získat alespoň něco," uzavřel Gerasčenko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se obává, že pokud Rusové odpískají Donbas, začnou znovu útočit na Kyjevskou oblast, píše CNN. Z té se před dvěma týdny po měsíci ostřelování stáhli.

Podle západních zpravodajců potřebuje Moskva dosáhnout na Ukrajině výraznějších úspěchů do 9. května, aby se měl Putin čím pochlubit na vojenské přehlídce na Rudém náměstí k výročí porážky nacistického Německa. 

Podívejte se na reportáž TV Nova o přípravách Ukrajiny na novou ruskou ofenzivu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz