Zahraničí

Týden před volbami čelí Le Penová skandálu. Vyšetřují ji kvůli zpronevěře

Týden před volbami čelí Le Penová skandálu. Vyšetřují ji kvůli zpronevěře
Marine Le Penová Zdroj: Profimedia

Francouzskou prezidentskou kandidátku Marine Le Penovou vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ta měla jako europoslankyně zpronevěřit statisíce eur.

Marine Le Penová uspěla v prvním kole francouzských prezidentských voleb. V tom druhém bude čelit Emanuelu Macronovi. Cestu do prezidentského křesla jí však nyní zkomplikoval OLAF. Ten Le Penovou vyšetřuje kvůli podezření ze zpronevěry.

S informací přišel v neděli investigativní web mediapart.fr. Evropský protikorupční úřad podezřívá Le Penovou a členy její strany z toho, že evropské veřejné prostředky použili k obohacení vlastní strany. Za peníze měli utrácet propagační předměty a stranické akce.

Související obsah

Například v roce 2010 měli využít unijní fondy k uspořádání sjezdu Národního sdružení (strana Marine Le Penové) pod záminkou, že se jedná o konferenci o EU. Ukázalo se však, že šlo pouze o sjezd strany, kde se řešily stranické záležitosti.

Informaci potvrdil jeden z účastníků sjezdu. Podle něj měla Le Penová přinést vlajku EU, nechat ji pověsit na zeď a vyfotit se u ní. Fotografie měla sloužit jako důkaz toho, o čem se na sjezdu jednalo. Poté, co fotografie vznikla, měla Le Penová směrem k vlajce říct "Sundejte to svinstvo".

Ze stejných peněz se podle zprávy konaly i další stranické akce. Dohromady měli Le Penová a její strana zpronevěřit zhruba 600 tisíc eur. Sama Le Penová prý ve financování "nevidí problém, protože peníze sloužily k podpoře europoslance a jeho myšlenek před voliči v jím zvolené zemi". Vyjádřila se prostřednictvím svého právníka Rodolpha Bosseluta.

Ten označil článek Mediapartu za účelový. OLAF totiž poslal francouzské justici zprávu už v polovině března. V tom, že web zveřejnil článek týden před volbami, tak vidí kalkul.

O prezidentský post ve Francii soupeří Macron s Le Penovou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz