Zajímavosti

Češi přejímají velikonoční zvyky z ciziny. Jak je to u vás? ANKETA

Velikonoce si mnozí Češi upravují podle svého, ať už se inspirují v zahraničí, či jim jen nevyhovují tradice. Jsou ale tyto změny něčím, co by měla společnost zavrhovat? I na to pro redakci TN.cz odpovídala etnoložka Martina Pavlicová.

Hledání vajíček v trávě, nevšední malůvky na vajíčkách, předávání dárků mezi členy rodiny. Zatímco někteří lidé fandí tradičním Velikonocím, jiní je pojímají po svém.

Například Kristýna Svobodová má ráda tradice, které ale vždy trochu obmění. "My slavíme v jižních Čechách. Chodí koledníci, děláme kraslice, pečeme berana, děláme mazance, nádivku, obvykle pečeme i husu. Na koledu ale třeba chodí jen děti, dospělí už nechodí, takže jim to trochu přizpůsobujeme," přiblížila. Některá vajíčka u Svobodů jsou tak pomalovaná ve stylu Mimoňů, oblíbených postaviček z animovaných filmů pro děti, můžete si je prohlédnout v galerii níže:

​Velikonoce mimo Česko tráví například zpěvačka a herečka Eva Burešová. "Jsou na světě místa kde holky karabáčem opravdu nedostanou. Naopak si celá rodina předá pěkné dárky a pak se papá a papá a papá," popsala s přáním krásných Velikonoc.

Jak je to s proměnami tradic na Velikonoce, popsala etnoložka Martina Pavlicová z Masarykovy univerzity. "Současné Velikonoce i to, co vychází z tradiční lidové kultury, se dnes již odehrává v prostředí masové kultury, a zvláště v prostředí globálního světa, takže je celkem logické, že se všechny tyto nové vztahy a vlivy mohou projevit na tradici velikonočních svátků u nás," řekla.

Související obsah

Podle Pavlicové mají velikonoční svátky dvě vrstvy, a to křesťanské liturgické pojetí, na druhé straně ale zahrnují i lidové projevy s kořeny v každodenním životě. "Myslím si, že právě tento prostor každodennosti, když se udržuje jen něco, v některých místech, v některých rodinách, je to velmi individuální, tak tam mohou pronikat i ty vzory z globální kultury," vysvětlila.

Změna tradic je v konečném důsledku v podstatě nevyhnutelná a rozhodně to není nic zavrženíhodného. "Podstatou tradic je mechanismus neustálého přenosu, kdy se na jedné straně přenáší jisté prvky, které odolaly a usadily se v tradici, ale vedle toho je tradice ovlivňována novými vlivy, které se zase mohou usadit a předávat dalšími generacemi dál. Dá se mluvit o tradici, když se nějaký prvek do tradic pronikne a pak se to například několik desítek let opakuje," uzavřela.

Reportér TV Nova zmapoval velikonoční zvyky ve světě:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz