Ekonomika

Pekelný začátek května pro Rusko. Hrozí bankrot, konec plynu a potřebuje triumf

Pekelný začátek května pro Rusko. Hrozí bankrot, konec plynu a potřebuje triumf
Moskva Zdroj: TV Nova

Rusko podle ekonomů čeká na začátku května perný týden. Kvůli sankcím totiž nedokáže splácet pohledávky investorů a reálně mu hrozí bankrot. Současně ale potřebuje alespoň symbolické vítězství. Blíží se totiž významné výročí.

Ekonomické sankce Rusku ubírají dech. Obzvlášť náročný má pro kremelský režim být první květnový týden. Rusku totiž skončí lhůta, do níž musí splatit věřitelům část dluhu. Problém je ale v tom, že nemá čím platit.

Rusko se pokusilo 4. dubna vyplatit své investory v rublech, které ale kvůli západním sankcím a obtížemi spojenými s rublem nepřijali. Kreml dostal na zaplacení pohledávek i úroků třicetidenní lhůtu, ale podle CNN své rubly pravděpodobně na dolary nevymění. To by znamenalo bankrot, tvrdí CNN s odkazem na finanční agenturu Standard and Poor’s.

Související obsah

Pro Rusko je navíc nyní nemožné dosáhnout na své zahraniční účty, které zablokovaly západní země. Kvůli sankcím je tak zmražen majetek v hodnotě více než 7 bilionu korun. Většina tohoto majetku je ceněna v dolarech, které Rusko nyní zoufale potřebuje k vyplacení investorů, pokud se chce vyhnout bankrotu.

Dolary a rubly ale nejsou jediným problémem, se kterým se Rusko v nejbližší budoucnosti bude muset potýkat. Podle portálu Euronews je totiž většina zemí Evropské unie pro odstřižení nebo alespoň omezení dovozu ruského zemního plynu. Peníze z prodeje plynu by Rusku chyběly pro financování války na Ukrajině.

Podle Oxfordského institutu pro energetická studia na začátku května budou pravděpodobně přerušeny dodávky plynu do zemí Evropské unie. Důvodem jsou požadavky Kremlu na platbu v rublech. Tyto požadavky jsou v rozporu s pravidly sankcí. Je tak dost dobře možné, že EU dodávky plynu zastaví.

Problémy ale má Kreml i po vojenské stránce. Na armádní představitele vyvíjí tlak, aby brzy dosáhli významného vítězství. "Putin potřebuje do 9. května, výročí konce 2. světové války, zásadní vojenský triumf," myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Rusko zahájilo v pondělí velkou ofenzivu na východě Ukrajiny.

Česko chce pro Rusko ty nejtvrdší sankce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz