Domácí

Pivo v Česku letos výrazně podraží. Podívejte se, o kolik si připlatíme

Milovníci piva se musí připravit na zdražování svého oblíbeného nápoje. Cenu plánují zvedat jak největší tuzemské pivovary, tak hospodští. V některých restauracích se chystají zdražovat až o čtyři koruny za půl litru piva.

Dříve se o pivu zvesela zpívalo, dnes bychom nad jeho cenou spíše zaplakali. Zdražuje se téměř všude a není prý vyloučeno, že jeho cena ještě poroste. "Povede to k tomu, že lidé si budou kupovat levné pivo v marketech a nebudou chodit do hospod a restaurací," myslí si prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Pivo museli zdražit i v jedné z nejstarších českých hospod, U Jelínků v Praze. "Je to o dvě koruny na půl litru. Zdražili nám materiál, ze kterého se to vyrábí. Elektřinu, plyn, prostě vše, co k tomu patří, tak musíme zdražit také," vysvětlil výčepní Bohumil Kundrt.

Související obsah

V jihočeském Písku je situace ještě horší. "O nějaké tři, čtyři koruny určitě půjdeme nahoru s cenou kvůli všem stoupajícím nákladům a energiím v této době," uvedl výčepní Martin Velíšek.

Plzeňský Prazdroj, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell, Zubr, Holba a Litovel. Ti všichni zvýší cenu o korunu na půl litru čepovaného piva. Ostatní pivovary nechtěly částku, o kterou pivo zdraží, zveřejnit.

Podle ekonomů může být brzy i hůř. "V dalších měsících bych očekával další nárůst cen piva v řádu od pěti do deseti procent," sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

I přesto pro vás nakonec jednu dobrou zprávu máme, chmel prý letos bude výborný. "Pivo, doufám, bude dobré, má všechny suroviny. Chmel bude taky skvělý," má jasno předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Luboš Hejda.

Podle restauratéra Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků se ceny zvýší nad 50 korun, u ležáků to bude na 60 korun. Další informace se dozvíte v rozhovoru:

 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz