Domácí

Pivovary volají po navýšení záloh. Nevracejí se jim lahve

Některé pivovary v Česku volají po zdražení záloh za pivní lahve, a to ze tří na pět korun. Náklady podle nich totiž nepokrývají cenu, za kterou je pivovary nakupují, a navíc se jim minimálně deset procent lahví pravidelně nevrací.

V České republice jsou v oběhu odhadem stovky milionů vratných pivních lahví. Více než polovina z nich neustále putuje z obchodů na pulty prodejen, potom k zákazníkům a následně zpátky do pivovaru. Tam se vymyjí, naplní a připravují k distribuci. Návratnost lahví se pohybuje okolo 90 procent, desetina se zničí nebo ztratí.

Náklady na výrobu skleněných pivních lahví už ale stouply natolik, že tříkorunová záloha nepokrývá cenu, za kterou je pivovary vykupují. Po zvýšení zálohy alespoň na pět korun volají hlavně malé a střední podniky.

Související obsah

Zvýšené náklady sice zaznamenaly i větší pivovary, těm ale kvůli většímu odběru sklárny prodávají za výhodnější ceny. Menší pivovary aktuálně nakupují lahve za více než čtyři koruny. Navýšení zálohy za pivní lahev by podle zástupců pivovarů nepředstavovalo pro konečného spotřebitele zdražení.

Zvýšení zálohy za skleněné lahve ale podle Českého svazu pivovarů a sladoven není jednoduchý krok. Stanovuje ho nařízení vlády a navrhuje ho odbor ekologie ministerstva průmyslu a obchodu. Pivovarům by to přitom pomohlo snížit ztrátu při nakupování nových vratných lahví nahrazujících ty, které se z oběhu nevracejí.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz