Zajímavosti

Speciální edice známek na počest vojáků z Hadího ostrova. Lidé čekali hodiny

Odpověď ukrajinských obránců Hadího ostrova ruské válečné lodi se stala symbolem ukrajinského vzdoru vůči ruské agresi. Motiv se dostal i na známku, která se v úterý začala prodávat na ukrajinských poštách. Je o ni obrovský zájem, lidé stáli ve frontách několik hodin.

Na začátku bylo ve hře několik set návrhů, ukrajinská pošta vybrala 20 nejlepších a lidé pak v on-line hlasování zvolili podobu nové známky od výtvarníka Boryse Groha. Ukrajinský voják na ní ukazuje vztyčený prostředníček ruské válečné lodi Moskva, která teď leží potopená na dně Černého moře.

Známka připomíná odvahu ukrajinských vojáků na Hadím ostrově z počátku války. Odmítli se vzdát a do vysílačky zazněla jen legendární věta: "Ruská válečná lodi, jdi do..."

Související obsah

Na speciální edici se stály několikahodinové fronty. Brzy ráno, hodinu před otevřením hlavní pošty, měla fronta asi 70 metrů. Každou minutou se ale postupně natahovala a v 10 hodin dopoledne už měla více než 300 metrů.

"Já tu čekám dvě hodiny. Trochu mi začíná být zima, ale díky kávě se to dá vydržet. Mám jen trochu zmrzlé nohy," uvedla Julia Leonidovna, která stála ve frontě.

"Když se nedočkám dneska, tak určitě zítra nebo klidně pozítří. Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká. Když přijedete metrem třeba v šest ráno, tak se na vás určitě dostane a koupíte si známku na památku," myslí si Iryna Olexandrovna, která rovněž byla v řadě.

Jedna známka stojí v přepočtu 16 korun, ta pro dopisy do zahraničí pak dvojnásobek. Jeden člověk má nárok na šest kusů z každé sady. Ukrajinská pošta vydala těchto známek milion. Zájem je obrovský a brzy bude vyprodáno. Překupníci už teď známky na internetu nabízí za stovky dolarů. A Ukrajinci se na sociálních sítích předhánějí v nápadech na další speciální edici.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz