Domácí

Banky vyplatily klientům Sberbank už desítky miliard. Obce budou čekat roky

Už desítky miliard korun vyplatily banky klientům, kteří měli své úspory u ruské Sberbank. To však byly vklady maximálně do výše 2,5 milionu korun na jednoho klienta. Ti, kteří měli ve Sberbank více peněz, včetně 180 českých měst a čtyř krajů, budou muset čekat na vrácení peněz měsíce nebo spíš roky. Jen obce se snaží, aby se jim vrátily 2,5 miliardy korun.

Obec Senice na Hané měla u Sberbank většinu svých peněz, tedy 45 milionů. Zmrazení účtů přišlo v době, kdy rekonstruují kanalizaci a je potřeba nová elektroinstalace v mateřské škole. "Potřebujeme dostavět kanalizaci v Cakově, na ni jsou vázané nějaké termíny a jejich nedodržení znamená odebrání dotace," uvedl starosta Senice na Hané Michal Tichý (STAN).

A ani po měsíci a půl se situace nikam neposunula. "Snad ta aktiva Sberbank převyšují pasiva, snad nám ty peníze někdo vrátí. Ale kdy, to netušíme," doplnil Tichý.

Související obsah

Také desítky dalších obcí přišly o finanční polštář připravený na investice. "Teď potřebujeme zařídit, aby města mohla pokračovat ve svých investicích nebo je zahájit. Nyní se to totiž snaží řešit úvěry, ale na ty komerční prostě nedosáhnou," sdělil předseda Svazu měst a obcí František Lukl (nez.).

Pardubický kraj měl ve Sberbank 75 milionů. 23 milionů se podařilo získat v poslední možnou chvíli, přes 52 milionů ale pořad mají zablokované. "Z běžného účtu se nám podařilo peníze získat, tam nebyla výpovědní doba. Ale u spořícího byla. Očekáváme, že se k penězům alespoň v nějaké dohledné době dostaneme," doufá hejtman kraje Martin Netolický (ČSSD).

Zřejmě největší ztrátu zatím eviduje kraj Vysočina, dvě miliardy a 400 milionů. To se podepíše na plánovaných investicích do budoucna. "Zatím to, co je započaté, dokončíme z jiných zdrojů. Další investice střednědobé nějak omezíme, zatím s námi management Sberbank komunikuje," řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Podle posledních zpráv byl pro Sberbank ustanoven konkurzní správce. Jeho úkolem bude zajistit všechen majetek společnosti, zpeněžit ho a peníze přerozdělit. To ale bude trvat nejméně dva až tři roky, a tak některým starostům nezbývá nic jiného, než žádat o pomoc stát. 

Související obsah

Dalším řešením, ovšem pro obce výrazně méně výhodným, bude vzít si úvěr od jiných bank, ať už od komerčních nebo od Národní rozvojové banky. Ten už ale bude úrokován, a tím pádem vše výrazně prodraží.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz