Domácí

Podnikatelé kvůli vyšším nákladům zdraží svoje výrobky, uvedla hospodářská komora

Hospodářská komora se ve středu sešla kvůli zdražování energií. Na tiskovém brífinku uvedla, že čeští podnikatelé očekávají, že jim letos vzrostou náklady o desítky procent, protože se zdražují energie, doprava a materiály. Komora předpokládá, že kvůli tomu okolo 80 procent podnikatelů své výrobky zdraží.

Hospodářská komora na brífinku představila výsledky březnového průzkumu, který provedla mezi svými členy. Dle něj podnikatelé očekávají, že oproti minulému roku budou mít vyšší náklady na materiály i energie a pohonné hmoty. U energií a pohonných hmot počítá s nárůstem nákladů až 97 procent podnikatelů.

Podle hospodářské komory polovina podnikatelů očekává, že cena energetických vstupů bude oproti minulému roku vyšší o více než 50 procent. Na brífinku zaznělo, že neexistuje zřejmě ani jediná firma, která by v letošním roce očekávala pokles cen energií. 

Související obsah

​Dále komora na brífinku uvedla, že zdražování cen elektřiny a plynu se stává pro podniky i domácnosti neúnosné. Vládě proto navrhla několik kroků, jak pro ně ceny energií snížit. Zmínila například majetkový vstup Česka do vznikajících LNG terminálů a doporučila zvážení prodloužení provozu uhelných tepláren.

Rozhovor se Štěpánem Křečkem o dopadech války na ceny energií:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz