Domácí

Vandal poničil kostel na Petříně. Na dveře nasprejoval symbol ruské invaze

Vandal poničil kostel na Petříně. Na dveře nasprejoval symbol ruské invaze
Posprejované dveře Petřínského kostela Zdroj: se svolením P. J. Vinše

Šok a rozčílení čekaly duchovní, kteří slouží v katedrálním chrámu na pražském Petříně. Na dveře totiž neznámý vandal nasprejoval písmeno Z, které je symbolem ruské invaze na Ukrajinu. Biskup kvůli tomu podává trestní oznámení.

Neznámý vandal poničil někdy v pondělí nebo v úterý dveře do kostela sv. Vavřince na pražském Petříně. Bílým sprejem na ně nasprejoval písmeno Z, které je symbolem ruské invaze na Ukrajinu. To velmi rozčílilo administrátora farnosti a kněze starokatolické církve Petra Jana Vinše.

"Během včerejška mi přišel e-mail od souseda, který bydlí vedle kostela, že někdo nasprejoval písmeno Z na dveře našeho kostela. Velice mě to znepokojilo a rozzlobilo. Okamžitě jsem vyrazil na Petřín vybaven i nějakými čistícími prostředky," řekl pro TN.cz Vinš.

Související obsah

​V rámci možností poté dveře i omyl, dle jeho slov je ale možné, že dveře budou potřeba opravit, pokud se nepodaří odstranit i zbytky barvy. 

V kostele se totiž přechodně schází pravoslavná církev, která je hojně zastoupená právě v Rusku. O tom, že by šlo o projev nenávisti, ale Petr Jan Vinš pochybuje. Nejde totiž pouze o dveře kostela. Vandalové posprejovali i Hladovou zeď.

"Zároveň jsem zjistil, že nejde jen o náš kostel, ale že takové bílé Z je nasprejované i na dalších místech na Petříně, například jedno velké je na bráně Hladové zdi, kterou se jde k rozhledně. Je to památka a je to na kameni, takže tam se to nejspíš bude odstraňovat velmi těžko," dodal Vinš.

Takto vypadaly dveře poté, co je zdejší kněz umyl Zdroj

​Biskup Starokatolické církve v ČR Pavel Benedikt Stránský podal trestní oznámení kvůli poškozování cizí věci a podezření na trestné činy dle zákona o propagaci extremismu.

"Skutečně nechápu, co se honí v hlavě člověka, který chodí a po památkách sprejuje znamení zločinné invaze, která stojí životy tisíce nevinných lidí. Opravdu tomu nerozumím a dotyčného člověka bych asi vyzval, ať následuje ruskou válečnou loď," dodal rozhořčený Vinš.

Oznámením se nyní zabývá policie. "Přijali jsme oznámení o posprejování chrámu sv. Vavřince i Hladové zdi. V současné chvíli policisté toto oznámení prověřují, zadokumentují a následně celou událost budou šetřit pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. V průběhu šetření budou zjišťovat, zdali nedošlo k poškození i na jiných místech v okolí," uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.

Neznámý vandal posprejoval Karlův most. Podívejte se na video ze září roku 2021:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz