Zahraničí

Slovenská kriminálka zadržela exministra vnitra Kaliňáka. Obviněný je i Fico

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) zadržela bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je spolu s bývalým slovenským premiérem Robertem Ficem obviněný ze založení a zosnování zločinecké skupiny. Fica ale NAKA nezadržela, protože je k tomu potřeba souhlas poslanců z Národní rady.

O zadržení Kaliňáka jako první informoval slovenský Denník N. Podle jeho informací jsou exministr vnitra a Robert Fico obvinění nejen ze založení zločinecké skupiny, ale také z trestného činu ohrožení daňového tajemství. Zadržen byl i advokát Marek Para.

​Naopak bývalého premiéra Fica kriminalisté zadržet nemohli, protože s tím musí souhlasit parlament. V roce 2012 si slovenští poslanci sice odhlasovali zrušení imunity, která je během výkonu mandátu chránila před trestním stíháním, v zákoně ale ponechali pojistku, která stanovuje, že poslanec může se souhlasem Národní rady skončit ve vazbě.

Obvinění i zadržení na facebooku potvrdila i slovenská policie. Kaliňáka NAKA zadržela ve středu u jeho chaty. "V chatě se nacházel poté, co jej vyšetřovatel telefonicky kontaktoval. Po čas celého úkonu nebyly proti obviněnému použity donucovací prostředky a nedošlo k žádnému poškození na majetku. Po zadržení bylo obviněnému umožněno, aby se na jeho žádost mohl rozloučit s rodinnými příslušníky," uvedla slovenská policie.

Související obsah

Podle Denníku N případ souvisí s kauzou Očistec, která poodhalila, jak blízko měl za minulé vlády organizovaný zločin ke státní moci.

Zločinecká skupina, na kterou měli být napojeni právě i vysoce postavení představitelé státu, měla podle vyšetřovatelů využívat bezpečnostní složky pro své vlastní cíle. V souvislosti s touto kauzou byl v minulosti zadržen například i policejní exprezident Tibor Gašpar nebo bývalý velitel protikorupční jednotky Robert Krajmer.

Robert Kaliňák byl během své politické kariéry zapojen do více kauz, například tzv. Tatra Trade, kdy organizovaná skupina měla připravit stát o desítky milionů korun na daních. Zapojen měl být i do kauz Kovošrot či Bašternák.

Ani jméno advokáta Marka Pary není na Slovensku neznámé. Spojit si ho lidé mohou především s případem vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Para byl obhájcem podnikatele Mariana Kočnera, který byl jedním z podezřelých. Jeho vinu se ale dosud nepodařilo prokázat.

V důsledku politické krize, která na Slovensku vypukla po vraždě Kuciaka, minulý rok Kaliňák oznámil rezignaci na post ministra vnitra. Připomeňte si událost v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz