Zahraničí

Volby ve Francii: Macron a Le Penová bojují o hlasy na levici

Ve Francii vrcholí kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Voliči k urnám zamíří už tuto neděli. Podle posledního průzkumu vede současný prezident Macron před Marine Le Penovou o deset procentních bodů. Nacionalistická politička by ale náskok mohla stáhnout v debatě obou kandidátů, která se koná ve středu večer.

Do voleb zbývají poslední dny a dalo by se očekávat, že kandidáti budou objíždět jeden volební mítink za druhým. Omyl. Macron i Le Penová kontaktní kampaně dočasně pozastavili.

Svou pozornost teď soustředí na televizní debatu. Oba totiž vědí, že v těchto volbách sehraje klíčovou roli. Tu poslední před 5 lety sledovalo 16 a půl milionu diváků.

Související obsah

Le Penová doufá, že v debatě stáhne Macronův náskok a také si napraví reputaci z poslední diskuze z roku 2017, ve které podle analytiků vystupovala příliš útočně.

"Realita je taková, že jste šel za paní Merkelovou. A šel jste ji požádat o požehnání. Protože si neumíte představit, že byste cokoliv dělal bez jejího svolení. Takže já vám teď řeknu, co z toho vznikne! Francii v každém případě povede žena! A buď to budu já, nebo paní Merkelová," řekla před pěti lety v debatě Le Penová svému protikandidátovi Emmanueli Macronovi.

V aktuální kampani oba uchazeči bojují zejména o hlasy levicového kandidáta Jeana Luca Mélenchona, který v prvním kole skončil s 22 procenty na třetím místě. Do popředí se tak dostávají témata jako věk odchodu do důchodu nebo ekologie.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz