Domácí

Covidový babyboom: Statistici už mají čísla, jak rostla porodnost

V Česku se během loňské pandemie narodilo více dětí než předloni, o žádný babyboom se ale podle statistiků nejedná. Ten se přitom očekával kvůli tomu, že lidé trávili podstatně více času doma.

V souvislosti s karanténními opatřeními očekávali statistici nárůst porodnosti. K jejich překvapení stoupla během loňského roku pouze mírně. Nejvíce dětí přibylo v Praze, kde se jich na 1 000 obyvatel narodilo 12. V těsném závěsu pak je Brno.

Celkově se narodilo 112 tisíc dětí, což je pouze o 1 500 tisíce více než v roce 2020. Nejčastěji se pro dítě rozhodli během koronavirové pandemie rodiče, kteří už jedno dítě měli. Předloni se druhorozených dětí narodilo 40 tisíc, loni o tři tisíce víc.

Související obsah

Nejvíce dětí se za posledních 30 let narodilo v roce 1990, bylo jich 130 tisíc, nejméně v roce 1999, pouhých 89 tisíc. Přibližně stejný počet dětí se narodil rodičům, kteří spolu žili jako manželé, i těm, kteří žili takzvaně na psí knížku. I přes vyšší porodnost ale počet obyvatel Česka postupně klesá, stále totiž umírá více lidí, než se jich narodí.

Podle statistiků se loni narodilo více dětí i přesto, že je v populaci méně žen. Důvodem podle nich může být stoupající plodnost populace. Dosud se přitom uvádělo, že plodnost rok od roku klesá.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz