Zahraničí

Rusové okupovali ukrajinský Ivankiv pět týdnů. Život se tam vrací k normálu

Plánovaný rychlý postup ruské armády směrem na hlavní město Kyjev se na začátku války zadrhl u malého městečka Ivankiv. Rusové se tam poté zakopali a ostřelovali okolí. Z města odešli na začátku dubna.

V Ivankivu žije asi 10 tisíc obyvatel, Rusové město okupovali pět týdnů. Cesta je trochu krkolomná, i tam Ukrajinci odpálili most, aby zastavili postup ruské armády. Vojáci narychlo vybudovali pontonovou náhradu. V ulicích se uklízí, život už se vrací k normálu. Otevřená je tržnice, kde je k sehnání všechno, potraviny včetně masa i ryb, oblečení nebo elektronika.

Novináři tam moc nejezdili, místní se štábu TV Nova vyptávali, odkud jsou. Po odpovědi zvedali palec nahoru nebo mávali. Díky pomoci Ukrajině má Česko dobrou pověst. Dál v Ivankivu je nemocnice.

Související obsah

"Nejhorší byl jeden den v polovině března, přivezli nám najednou 16 zraněných, bohužel z toho dvě děti nepřežily," popsala ředitelka nemocnice Larysa Oleksandrovna.

"Byli tady kadyrovci, zastřelili mého kolegu z práce, když odvezl svoji manželku a dítě do sousední vesnice a vracel se zpátky. Jeho tělo leželo na ulici 12 dní, ani jsme ho nemohli pohřbít," uvedl jeden z oslovených.

"V domech, kde byli muži, se chovali mnohem hůř, já bydlím jen s mámou, takže ke mně se chovali normálně," doplnila Olena. Na kraji města proběhla bitva, zničenou techniku už odtamtud odvezli.

Související obsah

U zákopu v Obuchoviči se také uklízí, práce je tam ještě dost. Jedna babička vyprávěla, že jako jedna z mála měla celou dobu mobil. "Přišli ke mně dva vojáci, jeden se ptal, jestli prý máme mobily. Ten druhý mu odpověděl, že jsem tak stará, že s mobilem stejně neumím. Tak jsem si řekla, proč ne. A řekla jsem jim, že žádný mobil nemám," popsala dotyčná žena. Ve středu odpoledne se tam konal pohřeb. Jeden z mnoha během posledních týdnů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz