Zahraničí

Ukrajina podle Pentagonu dostala stíhačky. Kyjev objasnil, jak je to s "tajným darem"

Ukrajina podle Pentagonu dostala stíhačky. Kyjev objasnil, jak je to s "tajným darem"
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Ukrajinská letecká flotila se podle amerického ministerstva obrany rozrostla o další stíhací letouny, odmítlo ale uvést, kdo je jejich dárcem. Ukrajinská armáda tuto informaci však vyvrátila. Žádné nové letouny prý nedostala, obdržela pouze náhradní díly sloužící k opravě stávající flotily.

Mluvčí Pentagonu John Kirby podle agentury Reuters v úterý uvedl, že ukrajinské letectvo se od začátku dubna rozrostlo o další stíhací letouny a obdrželo také náhradní díly na opravu těch poškozených. "Dostali další letadla a letecké díly, které jim pomohou dostat do vzduchu více letadel," řekl.

Neupřesnil však, kolik letounů a jaké typy Ukrajina obdržela, ani které státy je darovaly. Zdůraznil, že Spojené státy Kyjevu žádné stíhačky neposkytly.​ "Pomohli jsme s překládkou některých náhradních dílů, ale nepřepravili jsme celá letadla," konstatoval Kirby. 

Související obsah

Ukrajina potvrdila, že za pomoci Spojených států obdržela náhradní díly pro obnovu a opravu své stávající flotily, žádné nové letouny prý ale nemá. "Ukrajina nedostala od partnerů nová letadla," zdůraznilo vedení vzdušných sil ukrajinské armády na twitteru.

Spekulovalo se přitom o tom, že měla obdržet stíhačky MiG-29. V uplynulých týdnech projevily určitou ochotu poskytnout tyto stroje anebo jejich náhradní díly Slovensko, Polsko a Bulharsko. Minulý týden v pondělí slovenský premiér Eduard Heger po setkání se svým belgickým protějškem potvrdil, že pomoc v této podobě nevylučuje.

"Je přirozené, aby se ty systémy využily tam, kde mohou nejvíce pomoci," prohlásil na tiskové konferenci. Úvahy o poskytnutí stíhaček MiG-29 přišly krátce poté, co Slovensko darovalo Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300. ​O stíhací letouny MiG-29 své spojence požádal přímo Kyjev. Uvedl, že jeho piloti s tímto typem stíhaček umí zacházet.

Související obsah

Už na začátku března se jednalo o jejich přesunu z Polska, debaty však tehdy zarazily Spojené státy kvůli obavám, že to Rusko bude považovat za přímé zapojení NATO do války.

V úterý americká média informovala, že USA chystají další balíček vojenské pomoci ve výši 800 milionů dolarů. Podrobnosti se podle zdrojů CNN stále projednávají, prezident Joe Biden ale potvrdil, že plánuje na Ukrajinu poslat další dělostřelectvo. O další vojenské pomoci jedná i Evropská unie.

Zbraně ze Západu Ukrajině čím dál víc pomáhají se bránit ruské invazi. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz