Domácí

Lidé žijí ve strachu. Válka na Ukrajině drtí psychiku dospělých i dětí

Podle expertů se stal novou součástí našich životů strach. Nejdřív strach z viru, pak z války a nakonec i z uprchlíků. Odborníci předpokládají, že období úzkosti ovlivní nejen naši psychiku, ale možná i výsledky voleb.

Psychologové ani nepotřebují znát výsledky průzkumu, aby viděli, že se společností se něco vážného děje. Sotva se lidé vzpamatovali z pandemie, dostali novou dávku stresu, tentokrát z války. "Stále více lidí se svěřuje, že ten strach má. Narůstá takový ten pocit úzkosti," vysvětlila psycholožka Zuzana Spurná.

A netýká se to jen dospělých. Válku vnímají i malé děti, které ještě nedokáží správně vyhodnotit vážnost situace. Často žijí s pocitem, že hrůzy války uvidíme i v naší zemi. "Doléhá to na nás na všechny a samozřejmě i na děti. Je to cítit v náladě těch dětí, co dochází," poznamenal dětský psycholog David Macek.

Související obsah

Podle psychologů končí první fáze pomoci Ukrajině, při které téměř celý národ držel pěsti napadeným. Lidé teď mohou cítit únavu, pochybnosti, beznaděj i deziluze a nastává okamžik, kdy by si měli psychicky odpočinout.

"Dejte si chvilku pohov, nezabývejte se tou válkou. Když z toho budou lidé psychicky zničení, té válce to nepomůže a lidem to uškodí," poradil Macek.

Z výzkumu vyplývá, že většina lidí se obává ztráty sociálních jistot a růstu nezaměstnanosti kvůli přílivu uprchlíků. Tak silná skupina by mohla v následujících letech přepsat politickou mapu v naší zemi. "Mohou posilovat různé extremistické skupiny a levice může těžit z chudnutí střední vrstvy obyvatel," má jasno politolog Miloš Gregor.

Tři sta tisíc běženců z Ukrajiny představuje politické téma na několik let a podle politologů bude tím silnější, čím hlouběji se naše ekonomika propadne, ať už vlivem covidu nebo ruského imperialismu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz