Domácí

Hackerský útok na NÚKIB. Úřadu nefungují internetové stránky

Hackerský útok na NÚKIB. Úřadu nefungují internetové stránky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Hackeři zaútočili na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Informoval o tom úřad s tím, že webové stránky nemusí být dostupné ze zahraničí.

"Naše webové stránky jsou pod DDoS útokem a může se stát, že nebudou ze zahraničí dostupné," informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Kolem desáté hodiny v noci ale nefungovaly ani některým uživatelům z České republiky.

Úřad přitom ve středu informoval, že hackeři zaútočili na některé české weby. Podle NÚKIB šlo o takzvané DDoS útoky. Ty spočívají v tom, že z neznámé IP adresy ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat. Uživatelé se tak na web nedostanou.

Související obsah

Experti z NÚKIB navíc varovali před kybernetickými útoky v souvislosti s děním na Ukrajině. "Nabádáme organizace řídící se zákonem o kybernetické bezpečnosti, jakož i další tuzemské organizace, zejména pak média, k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k provedení aktualizace informačních systémů jejich komponent tak, aby nedocházelo ke zneužívání známých zranitelností," uvedl úřad.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu navíc potvrdil, že za útoky stojí Rusové. "Máme detekováno, že se jednalo o útok ruských hackerů na české systémy, a to, že Ruská federace v současné geopolitické situaci nepovažuje Českou republiku za přátelskou zemi, to je fakt," řekl.

Hackerská skupina Anonymous hrozí útokem některým zahraničním firmám. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz