Domácí

Za středečními hackerskými útoky jsou Rusové, potvrdil ministr vnitra

Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu zahájila dvoudenní výjezdní jednání vlády na zámku Štiřín v Kamenici poblíž Prahy. Mezi témata zařadila bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny a úlevy pro zemědělce, co se týče využívání ploch v ekologickém zájmu. Ministr vnitra na středečním tiskovém brífinku potvrdil, že za středečním hackerským útokem na Česko stojí Rusové.

Pro dvoudenní jednání vlády byl vybrán zámek Štiřín ve Středočeském kraji, který spravuje ministerstvo zahraničí. Premiér Petr Fiala na středečním brífinku shrnul působení vlády za předcházejících 100 dní. "Důležitější než to, co jsme udělali během těch 100 dní, je to, co je před námi a co nás čeká. Jsme si vědomi toho, čemu čelí čeští občané, jak náročné je zvládnout rychle rostoucí ceny energií, pohonných hmot a potravin, jsme připraveni pokračovat v krocích, které našim občanům pomohou," prohlásil. Dodal také, že na pomoc lidem, které zasáhly rychle rostoucí ceny, uvolnila vláda 74 miliard korun.

Vláda schválila, aby si mohli sociální byty v obcích pronajímat také uprchlíci z Ukrajiny. Ti také nemusí dokládat vlastnictví dalších nemovitostí a skládat kauci za nájem. Zemědělci také budou moci využívat půdu, která by jinak ležela ladem, takzvaný úhor v ekologickém zájmu. Tím, že ji obdělají, nepřijdou o dotace.

Související obsah

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se na brífinku vyjádřil k rozsáhlému středečnímu hackerskému útoku v Česku. "Máme detekováno, že se jednalo o útok ruských hackerů na české systémy, a to, že Ruská federace v současné geopolitické situaci nepovažuje Českou republiku za přátelskou zemi, to je fakt," řekl.

Útok podle Rakušana směřoval na státní instituce i soukromý sektor. Žádné informace ani soukromá data obyvatel Česka nikam neunikly.

​Ve středu večer se ministři sejdou ještě jednou na neformálním jednání, aby mohli jednat o strategických záležitostech hlavně v souvislosti s krizí způsobenou válkou na Ukrajině.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz