Zahraničí

Prezidentská debata: Macron se do Le Penové obul kvůli jejím vazbám na Rusko

Kandidáti na prezidenta Francie Marine Le Penová a stávající hlava státu Emmanuel Macron se utkali v tradiční prezidentské debatě před druhým kolem voleb. Ani jeden z účastníků si rozhodně nebral servítky. Debata se skládala z osmi témat, mezi kterými nechyběla válka na Ukrajině nebo postoj k Evropské unii.

Dlouho očekávaný souboj o Elysejský palác trval téměř tři hodiny. Stávající francouzský prezident Macron obhajoval výsledky, kterých za dobu své vlády dosáhl. Le Penová zase prosazovala jinou a údajně lepší vizi pro Francii. Krátce po začátku debaty se Macron do Le Penové obul kvůli jejím vazbám na Rusko.

"Myslím, že jste byla jedním z prvních politiků, kteří uznali anexi Krymu v roce 2014. Proč jste to udělala? Vaše závislost na ruské moci a panu Putinovi pro naši zemi nevěstí nic dobrého," řekl Macron v debatě.

"Víte dobře, že jsem žena, která je naprosto svobodná a budu ochraňovat Francii, protože jsem patriotka a to jsem ukazovala celý svůj život  Francie a její lid jsou vždy a za všech okolností na prvním místě," uvedla Le Penová.

Související obsah

​Řeč byla i o Evropské unii. Na členství v ní mají oba kandidáti jiný pohled. "Chápu, že chcete opustit Evropskou unii, protože váš program se od minule nezměnil. Já věřím v Evropu a myslím, že vztahy s Německem nám dovolily posunout se dopředu," vyjádřil se Macron.

Dvojice se proti sobě ve stejném duelu postavila už před pěti lety, kdy volby vyhrál Macron. Ten měl v tehdejší debatě jasnou převahu. Le Penová zvolila taktiku osobních útoků, za kterou ji poté kritizovala i vlastní strana. Podle předvolebních průzkumů mají nyní oba kandidáti celkem vyrovnané šance. Macron může mít ale mírnou převahu. Druhé kolo francouzských voleb se koná 24. dubna.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz